Zákon č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve však hovorí, že kto chce zberať a privlastňovať si ich, musí mať oficiálne povolenie na lov vydané užívateľom poľovného revíru. Ak zberač zhodov, takzvaný zhodár takéto oprávnenie nemá, jednak porušuje zákon, no hlavne zbytočne preháňa zver. Hlavne na začiatku sezóny zhadzovania parožia je ešte na mnohých častiach nášho územia snehová pokrývka, čo nelegálni zberači využívajú na stopovanie. Často však ani nevedia, po akých stopách idú, lebo nerozoznajú bezparohú jeleniu zver od stôp jeleňov/danielov.
Zveri značne znepríjemňujú život. Nemôže napríklad nerušene stráviť potravu, ktorú v noci skonzumovala, na čo ako prežúvavec potrebuje niekoľko hodín nepretržitého pokoja. Je rušená, vháňaná do mladých lesných porastov, kde hľadá útočisko a zo stresu ich poškodzuje ohryzom, spásaním výhonkov či olupovaním kôry. Takéto škody sú neskôr prisudzované poľovníkom a neprávom definované ako dôsledok zlého poľovníckeho manažmentu raticovej zveri.
Čítajte aj Podvody s predajom ovocných stromčekov sú stále v kurze. Pozor, aby ste nenaleteli na „stĺpy ovocia“ z PhotoshopuInformujú o stave zveri
Kým pre zhodárov je parožie len akousi prestížou či spôsobom získania financií, pre poľovníkov majú zhody oveľa dôležitejší význam. Sú totiž cenným zdrojom informácií o tom, aká zver sa v revíri vyskytuje. Podľa parožia vie hospodár pomerne spoľahlivo zistiť, či je daný jeleň perspektívny, teda chovný alebo výradový, aké je vekové zloženie jedincov jelenej/danielej zveri v revíri. Ak poľovník dokáže zhody spárovať, vie zistiť bodovú hodnotu a posúdiť, čo v revíri po poľovnej sezóne zostalo, s akým genetickým materiálom môže do budúcnosti počítať.
Nechať či zodvihnúť?
Ako laik by ste sa pri prechádzke v prírode nemali primárne zamerať na hľadanie zhodov, ale užívať si jej krásy, pokoj, farby a vône. Ak však na zhod predsa len natrafíte, alebo sa na tejto činnosti chcete nejakým spôsobom oficiálne podieľať, kontaktujte užívateľa poľovného revíru.
Prax je taká, že takmer vždy sa dá dohodnúť. Ak ako laik nájdete zhod a zodpovedne ho priznáte, môže byť správne využitý v rámci chovateľskej prehliadky, zmeraný a vyhodnotený vo vzťahu k jeho nositeľovi. Poľovníci tak môžu ďalej pracovať s informáciami, ktoré z neho získajú. V prípade, že oň prejavíte záujem, vo väčšine prípadov je pri korektnom postupe zhod vrátený nálezcovi, hoci tento nemal oficiálne vydané povolenie na lov.
Čítajte aj Pozor, aby vám neuleteli včely. Nuda hrozí aj v úli. Čo robiť, ak nechcete kade-tade lapať roje? Toto radí včelár zo Stupavy