Bohaté olistenie chýba preto, že z pôdy sa vyberajú na prelome jesene a zimy a do času výsadby sa uskladňujú v chladiarni. Veľkou výhodou frigo sadeníc jahôd je, že sa môžu vysádzať na jeseň aj na jar. Dokonca, hoci si potrebu nových jahôd uvedomíte až v máji, rastliny bez problémov zakorenia a úrody sa dočkáte ešte v aktuálnej sezóne.
Dôvodom je fakt, že rastlina si pred vyoraním z pôdy už stihla vytvoriť zásobné látky na to, aby prežila zimu, no nemala príležitosť spotrebovať ich. Naplno ich preto využije až na jar po vysadení, čo umožní veľmi bujný rast a v lete prinesie väčšie plody, než klasické jahody sadené koncom augusta minulého roku.
Čítajte aj Dajte definitívne zbohom pandravám chrústov: Nebudeme vám radiť lákať ježe ani hady, lebo naozaj funguje len jednoZ jahodových odrôd dostupných vo forme frigo sadeníc môžeme odporučiť napríklad: ‘Allegro’, ‘Elsanta’, ‘Darselect’, ‘Diamante’, ‘Clery’, ‘Jolly’, ‘Lambada’, ‘Selva’, ‘Senga Sengana’, ‘Sonata’.
Vysádzanie nie je žiadna veda
Pôdu pre frigo sadenice pripravte klasickým spôsobom, no pri sadení by ste nemali podceniť dostatočne veľké výsadbové jamky. Nalejte do nich toľko vody, aby všetka hneď nevsiakla a vložte sadenice, ktoré ste predtým nechali asi hodinu namočené vo vode a tesne pred výsadbou ste im korene asi o štvrtinu skrátili. Takýto postup veľmi pozitívne ovplyvní zakoreňovanie. Pri zasýpaní pôdou dbajte na správne umiestnenie srdiečka (koreňového kŕčika), čo je v tomto prípade obzvlášť dôležité. Rastliny ešte raz zalejte a o jeden-dva dni, keď pôda okolo nich uľahne, skontrolujte, či sa kŕčik s koreňmi neodhalil, prípadne veľmi „utopené“ rastlinky opatrne povytiahnite. Ďalšia starostlivosť je rovnaká ako o klasické jahodové sadenice.
Čítajte aj Už roky sadíme jahody takto a nestíhame ich oberať. Čo v praxi naozaj funguje a s čím netreba strácať čas?