Nestihli ste jahody vysadiť v auguste? Kúpte si teraz špeciálne sadenice a nebudete veriť vlastným očiam. Oplatia sa

Nedajte sa odradiť ich neduživým vzhľadom. Napriek tomu, že sú takéto jahody počas výsadby bez listov, majú veľmi dobre vyvinuté srdiečko a naozaj mohutný koreňový systém.

10.04.2024 06:00
jahody Foto:
debata

Bohaté olistenie chýba preto, že z pôdy sa vyberajú na prelome jesene a zimy a do času výsadby sa uskladňujú v chladiarni. Veľkou výhodou frigo sadeníc jahôd je, že sa môžu vysádzať na jeseň aj na jar. Dokonca, hoci si potrebu nových jahôd uvedomíte až v máji, rastliny bez problémov zakorenia a úrody sa dočkáte ešte v aktuálnej sezóne.

Foto: SHUTTERSTOCK
jahody, frigo sadenica,

Dôvodom je fakt, že rastlina si pred vyoraním z pôdy už stihla vytvoriť zásobné látky na to, aby prežila zimu, no nemala príležitosť spotrebovať ich. Naplno ich preto využije až na jar po vysadení, čo umožní veľmi bujný rast a v lete prinesie väčšie plody, než klasické jahody sadené koncom augusta minulého roku.

pandrava, pandravy, chrúst obyčajný Čítajte aj Dajte definitívne zbohom pandravám chrústov: Nebudeme vám radiť lákať ježe ani hady, lebo naozaj funguje len jedno

Z jahodových odrôd dostupných vo forme frigo sadeníc môžeme odporučiť napríklad: ‘Allegro’, ‘Elsanta’, ‘Darselect’, ‘Diamante’, ‘Clery’, ‘Jolly’, ‘Lambada’, ‘Selva’, ‘Senga Sengana’, ‘Sonata’.

Ak už nejaké jahody pestujete, toto na jar potrebujú. A neotáľajte. Tento rok začínajú kvitnúť naozaj skoro.
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Vysádzanie nie je žiadna veda

Pôdu pre frigo sadenice pripravte klasickým spôsobom, no pri sadení by ste nemali podceniť dostatočne veľké výsadbové jamky. Nalejte do nich toľko vody, aby všetka hneď nevsiakla a vložte sadenice, ktoré ste predtým nechali asi hodinu namočené vo vode a tesne pred výsadbou ste im korene asi o štvrtinu skrátili. Takýto postup veľmi pozitívne ovplyvní zakoreňovanie. Pri zasýpaní pôdou dbajte na správne umiestnenie srdiečka (koreňového kŕčika), čo je v tomto prípade obzvlášť dôležité. Rastliny ešte raz zalejte a o jeden-dva dni, keď pôda okolo nich uľahne, skontrolujte, či sa kŕčik s koreňmi neodhalil, prípadne veľmi „utopené“ rastlinky opatrne povytiahnite. Ďalšia starostlivosť je rovnaká ako o klasické jahodové sadenice.

jahody Čítajte aj Už roky sadíme jahody takto a nestíhame ich oberať. Čo v praxi naozaj funguje a s čím netreba strácať čas?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jahody #frigo sadenice
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december