Skúste sa túto sezónu trochu odpútať od zaužívanej cuketovej klasiky a dajte šancu niečomu novému, na prvý pohľad možno netradičnému, no veľmi chutnému a trvanlivému. Na mysli máme odrody tekvice obyčajnej, ktoré sa rovnako ako cukety a patizóny zaraďujú k letným a označujú sa ako tekvice typu acorn.
Krehké mladé plody letných tekvíc chutia naozaj výborne. Vďaka minimálnemu obsahu kalórií a bohatosti na minerály si ich môže bez výčitiek dopriať naozaj každý
Spoločným znakom letných tekvíc je zber a konzumácia mladých, krehkých, ešte nie úplne vyzretých plodov. Rastliny pri pravidelnom zbere rodia opakovane a pomerne dlho.
Chuť acornov je v porovnaní s cuketami výrazne sladšia a dužina má maslovitejšiu konzistenciu. Skvelé je však to, že tieto tekvice môžete zberať, respektíve, stále sú chutné a využiteľné až v dvoch fázach dozrievania:
- Mladé plody s mäkkou šupkou sú výborné grilované, pečené a pripravované na spôsoby cukiet.
- Všetky odrody akornov zároveň môžete nechať úplne vyzrieť. Plody tak získajú pevnejšiu šupku a dajú sa dlhšie skladovať, dokonca až štyri či päť mesiacov. Dužina pritom zostáva stále vláčna a krehká.
Pre tekvice typu acorn sú typické menšie plody, dlhé iba 15 až 20 cm, s hmotnosťou 400 až 800 g. S inými odrodami si ich nepomýlite, lebo majú špecifický tvar pripomínajúci žalude. Na kvetnom konci sú zašpicatené, s pozdĺžnym rebrovaním. Najbežnejšou farbou šupky je zelená, no nájdete aj oranžové, krémové a rôzne žíhané odrody.