Vták roka sa vrátil na Slovensko: Prekonal 7-tisíc kilometrov, aby u nás vychoval potomstvo a vy môžete byť pri tom

29. apríl si ornitológovia pre rok 2024 poznačili ako deň, kedy bol na našom poslednom pravidelnom hniezdisku, v CHVÚ Sysľovské polia, pozorovaný návrat prvého sokola kobcovitého.

30.04.2024 14:00
sokol kobcovitý Foto:
debata (1)

Ten je Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/Bir­dLife Slovensko vyhlásený za Vtáka roka 2024, čo poukazuje na dôležitosť jeho ochrany. Na ceste z Afriky, kde jedince trávia zimné obdobie, prekonajú sokoly s červenými nohami viac ako 7000 kilometrov a mnoho nástrah. Na hniezdiskách ich už čaká viacero príjemných zmien.

Samec sokola kobcovitého. Foto: Jozef Chavko
sokol kobcovitý Samec sokola kobcovitého.

„Kampaň Vtáka roka vyhlasujeme s cieľom priblížiť verejnosti vtáčie druhy, ktoré sú ohrozené, ich populácie ubúdajú najmä v dôsledku ľudskej činnosti a predstaviť možnosti pomoci a záchrany daných druhov. Kampaň tak nemá len informatívny charakter, ale jej súčasťou sú aj rôzne aktivity, často aj v spolupráci s verejnosťou, s cieľom pomôcť vtáčích druhom v našej prírode. V roku 2023 tak prebehla masívna pomoc dudkom chochlatým v podobe stoviek inštalovaných búdok na hniezdenie, v roku 2022 v spolupráci poľnohospodármi zas aktivity na zlepšenie podmienok pre výskyt jarabice poľnej. V histórii kampane sme tak pomohli desiatkam operencom roka, ktoré sme vybrali z radov vzácnych, ale aj bežnejších druhov žijúcich priamo v urbanizovanej krajine,“ uvádza Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/ BirdLife Slovensko.

Jarabicu poľnú, typického obyvateľa... Foto: K. Pitk
jarabica polna Jarabicu poľnú, typického obyvateľa poľnohospodárskej krajiny, na pokraj vyhynutia zatlačilo práve priemyselné poľnohospodárstvo. Vedci zaznamenali pokles populácií o 99,99 percenta.

„Sokol kobcovitý bol ešte nedávno u nás na hranici vyhynutia. Vďaka aktivitám pre jeho záchranu sa v súčasnosti môžeme tešiť z malej populácie na lokalite, ktorá je tiež na hranici, a to troch krajín – Slovenska, Rakúska a Maďarska. Aj vďaka slovensko-maďarskému projektu LIFE Steppe on border, ktorý sa tu realizuje, čaká na sokoly viac ako 200 nových búdok. Vlastné hniezda si totiž sokoly nestavajú, využívajú predovšetkým búdky a hniezda krkavcovitých vtákov,“ informuje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Samec sokola kobcovitého pri búdke. Foto: Chavko Jozef
sokol kobcovitý Samec sokola kobcovitého pri búdke.

„Okrem hniezdnych búdok sa v území podarilo zvýšiť rozlohu pestrých travinno-bylinných porastov, tzv. biopásov a úhorov celkovo aktuálne na 52 hektárov. Sú to ostrovčeky biodiverzity v inak intenzívne využívanej poľnohospodárskej krajine. Cieľom je založiť druhovo bohaté plochy, poskytujúce dostatok potravy pre sokoly kobcovité, ktorá je v porovnaní s inými dravcami veľmi špecifická. Živia sa totiž predovšetkým koníkmi, kobylkami, vážkami a drobnými hlodavcami. Takéto hodnotné, rozmanité porasty, sú dôležité aj pre dropa veľkého, pre ktorého je daná lokalita rovnako posledným známym pravidelným hniezdiskom a zimoviskom. Našim cieľom je priblížiť sa pestrosťou plochám v susednom Rakúsku, aby sokoly z hniezdisk u nás mali potravné zdroje bližšie,“ vysvetlil Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko.

drozd čierny Čítajte aj Operený postrach záhradkárov vás môže stáť až 500 eur: Dobre si rozmyslite, akým spôsobom ho zo záhrady vyženiete

„Čo sa týka potravy, zatiaľ to vyzerá, že sokoly jej budú mať tento rok dostatok. V roku 2023 sme na lokalite zaznamenali 20 párov, ktoré odchovali 46 mláďat. Sme zvedaví, koľko párov bude hniezdiť tento rok. V aktuálnom roku pribudli na lokalite aj tri online kamery. Ľudia tak budú môcť sledovať, čo sa deje v búdkach, v priamom prenose zo svojich domovov,“ dopĺňa Veselovský.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #sokol kobcovitý #vták roka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december