Drobná mucha škodí niekoľko týždňov po odkvitnutí hostiteľských rastlín. Za rok má jednu generáciu, no i tak dokáže značne znehodnotiť úrodu. Bielkoviny navyše nechce v podobe bielych lariev v čerešniach konzumovať nikto.
Vrtivka môže vo forme kukly prezimovať v pôde pod korunami stromov a na jar sa rojiť. Dobrou pomôckou a pre skúsených záhradkárov určite známou je, že na určenie správneho termínu ošetrenia čerešní treba sledovať bazu čiernu. Toto odporúčanie uvádzajú aj odborníci z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave v aktuálnej signalizačnej správe. Ošetrenie sa podľa nich môže vykonať približne tri dni po začiatku kvitnutia tejto dreviny.
Pomôžu aj žlté lepové doštičky
Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých múch vrtivky čerešňovej sa dajú použiť aj takzvané pomocné prípravky, teda žlté lepové dosky/doštičky. Na trhu sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch pod rôznymi názvami, no tým sa nedajte pomýliť. Dôležitá je jedine ich žltá farba, ktorá škodcu láka. Okrem doštičie trh ponúka aj lepivé spreje, ktoré sa aplikujú priamo na kôru.
Z insekticídov sú v prípade menších stromov použiteľné prípravky insekticídy Decis Protech, Sanium Ultra, Vošky-molice stop a Mospilan 20 SP. Na primeranú ochranu postačuje jedno ošetrenie v správnom čase.
Čítajte aj Operený postrach záhradkárov vás môže stáť až 500 eur: Dobre si rozmyslite, akým spôsobom ho zo záhrady vyženieteChemicky sa ošetrujú poloneskoré a neskoré odrody čerešní a višní, nie takzvané májovky. Pred zberom plodov je vždy nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú lehotu prípravku.
Ak dávate prednosť aplikácii bioagensov, tak proti vrtivke čerešňovej je v ponuke Nema-Care so živými organizmami Steinernema carpocapsae a Steinernema feltiae.