Štipľavá, popraskaná, prevŕtaná drôtovcami? Za tieto chyby sa vám reďkovka nepoďakuje a úroda bude slabá

O reďkovke je známe, že má naozaj krátku vegetáciu, ktorá nepresiahne štyridsať dní. Skvelé je to nielen z pohľadu rýchleho získania úrody, ale aj preto, že ňou môžete priebežne vypĺňať uvoľnené hriadky po zbere iných plodín.

13.05.2024 07:00
reďkovka Foto:
debata

Na urovnanú hriadku sejte osivo do riadkov vzdialených 15 až 20 cm, do hĺbky 1 cm. Po vzídení a vytvorení klíčnych listov, čo bude trvať asi týždeň, rastliny jednoťte na vzdialenosť 3 až 4 cm. Prácu s jednotením vám výrazne uľahčia výsevné pásiky, ktoré však treba po uložení do pôdy výdatne zaliať, aby sa obal, ktorý bráni semienkam vyklíčiť, rozpustil.

Odrody určené na celoročné pestovanie budú pri dostatku vlahy prosperovať aj teraz, no buľvičky nenechávajte prerastať.

10 najlepších reďkoviek, ktoré vás nikdy nesklamú

Odrody s označením - na celoročné vysievanie - môžete siať bez omedzení. Ak im doprajete dostatok vlahy, úroda vás nesklame.

Fotogaléria
‘Slovana’: Skorá odroda s dlhšou, valcovitou,...
‘Ester’: Skorá odroda s väčšími buľvičkami je...
+7‘Granát’: Skorá, kvalitná odroda s veľkou...

Čo nerobiť?

1. Hriadku pre reďkovku nikdy nehnojte maštaľným hnojom

Táto zelenina nebude v pôde čerstvo vyhnojenej, hoci dokonale vyzretým hnojom prosperovať. V osevnom postupe sa zaraďuje do druhej trate (sledu). Veľkým rizikom sú aj drôtovce, pre ktoré je obľúbenou pochúťkou a pôda prehnojená hnojom ideálnym životným priestorom. Ak však maštaľný hnoj nahrádzate kompostom, s kvalitným a dobre rozloženým nebude žiadny problém.

rajčina, rajčiny, priesady Čítajte aj Pred sadením priesad treba urobiť jednu vec, aby nedostali šok, rýchlo zakorenili a bez prestojov pokračovali v zdravom raste

2. Pri pestovaní tejto zeleniny vždy myslite na dostatok vlahy

Pri skorej jarnej sejbe býva vlahy v pôde dosť, preto sa polievaním reďkovky väčšinou netreba špeciálne zaoberať. Výnimkou môžu byť veľmi ľahké piesočnaté pôdy, prípadne zvýšené záhony na plne slnečných stanovištiach alebo pestovateľské nádoby. Postupom jari spolu so zvyšujúcimi sa teplotami ale začne pôda rýchlejšie vysychať aj na klasických hriadkach. V takom prípade je veľmi dôležité, aby sa netvoril prísušok, teda aby zemina nikdy úplne nevyschla. Hriadku s reďkovkou udržujte konštantne vlhkú od sejby, cez obdobie klíčenia, až po rast buľvičiek. Veľmi nápomocná je v tomto prípade biela netkaná textília, ktorou môžete hriadku hneď po sejbe prikryť a nechať ju tak až do času zberu. Skvelé je, že okrem udržania vlahy reďkovku ochráni aj pred nenásytnými skočkami.

Super tip, proti skočkám: Podľa niektorých... Foto: SHUTTERSTOCK
skočky, reďkovka, popol Super tip, proti skočkám: Podľa niektorých pestovateľov funguje, ak vzchádzajúce rastliny reďkovky a ich bezprostredné okolie posypete drevným popolom. Nevýhodou je, že toto opatrenie musíte po každom daždi zopakovať.
Stačí dodržať tieto dve veci a buľvičky nebudú mať ostrú chuť, nebudú v strede hubovatieť a rovnomernou vlahou bez nárazových striedaní suchých a premokrených periód predídete aj ich praskaniu.
Ach, tie skočky!
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #reďkovka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december