Listová zelenina je skvelá v tom, že ju možno zberať aj vo fáze celkom mladých listov, teda v prípade šalátu hlávkového alebo šalátu ľadového ešte skôr, než sa začnú formovať hlávky. V podstate ide o to, že semená vysejete nahusto a rastliny pozberáte vtedy, keď dorastú do približne 10 cm. V pestovateľských kruhoch sa tento spôsob sejby a zberu mladých listových zelenín medzinárodne označuje ako baby leaf.
Čítajte aj Nedozreté rajčiny: Lahodná pochúťka pre gurmánov alebo zbytočné riziko pre zdravie? Takáto je pravda3 plus pre mladé listy, alebo prečo sa baby leaf oplatí nielen v jeseni
- Kým dopestovať šalát hlávkový trvá v závislosti od odrody 80 až 110 dní, baby leaf môžete zberať 30 až 45 dní po vysiatí, teda keď listy dorastú do dĺžky 10, najviac 15 cm.
- Semená sa dajú vysiať prakticky kamkoľvek – na hriadku, na voľný priestor v bylinkovom záhone, do balkónovej debničky (lepšia je plytšia a širšia), do zvýšeného záhona. V jesennom období už ale zvoľte len pestovateľskú nádobu, prípadne voľný priestor v skleníku.
- Úrodu možno zberať opakovane, no platí jedno pravidlo – listy režte tak, aby ste zachovali srdiečko rastliny (rastový vrchol), teda 2 až 3 cm nad povrchom pôdy. V pestovateľských nádobách získate vďaka tomuto postupu dva, najviac tri zbery, na hriadkach bez problémov i viac.
Nie sú to len šaláty
Pri baby leaf pestovaní sa netreba obmedzovať len na sejbu šalátov. Týmto spôsobom si môžete vysiať žeruchu, eruku (rukolu), mangold, mizunu či mibunu. Nezabudnite ani na rýchlo rastúce kuchynské bylinky (kôpor, petržlen vňaťový, listový koriander). Vytvoriť sa dajú dokonca zmesi rôznych druhov, no vyberajte do nich zeleniny s približne rovnakou intenzitou rastu. Ak sa vám nechce premýšľať nad ich zostavovaním, siahnite po už hotových vo vrecúškach s osivom. Čo do vzhľadu aj chuti odporúčame Asia Mix Elegance.