V súčasnosti sú populárne živé interiérové dekorácie z neho: mach teda môže byť aj estetickým prvkom, kým je pod kontrolou a na vhodných miestach. Za také však určite nepovažujeme vonkajšie múry domu. Čo si počať, keď sa machu nelení a treba zastaviť jeho zelenenie?
Renovácia namiesto faceliftu
Mach sa obvykle objavuje len na stenách, ktoré zostávajú väčšinu dňa v tieni. Zvýšený predpoklad výskytu však vyplýva aj z bezprostrednej blízkosti drevín. Spočiatku svetlozelené škvrny postupne tmavnú a najmä v poréznej omietke s puklinami sa zväčšujú. Kým sa pustíte do čistenia, presvedčte sa, či mach na múre nie je „len“ symptómom prieniku vlhkosti do útrob. V prípade hĺbkového narušenia štruktúry sa zhoršujú izolačné schopnosti, zvyšujú energetické nároky a znižuje životnosť stavby. Takýto stav si vyžaduje komplexnejšiu renováciu – nielen facelift.
Čítajte aj Zabudnite na sivý betón 60 krát 60, dnes si môžete vyberať. Lenže podľa čoho? Poradíme, na čo prihliadať pri kúpe vonkajšej terasovej dlažbyNie je jedno, čo čistíte
Pri povrchovej kontaminácii v prvom rade prihliadnite na materiál, z ktorého hodláte mach dostať. Použitie vysokotlakového čističa je veľmi háklivé pri omietke: mohlo by nastať jej drobenie, ba až odplavenie. Naopak, použitie takéhoto pomocníka sa priam odporúča na zanesené obkladové komponenty ľudovo nazývané klikre. Prúd z dýzy vždy smerujte zhora nadol, aby ste uvoľnenú organickú matériu čo najmenej rozfŕkali po okolí. Neuľahčujte si to: radšej vylezte na rebrík.
Základom je voda
Účinok vysokotlakového čističa môžete skombinovať s aplikovaním algicídu, ktorý okrem machu a plesní likviduje aj riasy. Algicíd je priam nevyhnutnosťou tam, kde sa dýza z uvedených dôvodov nedá bezpečne použiť. Pred nanesením prípravku v koncentrácii stanovenej výrobcom navlhčite stenu čistou vodou. Zužitkujte na to napríklad opotrebovanú kúpeľňovú špongiu. Následne múr ošetrite kefou s nylonovými štetinami. Potom nechajte pôsobiť samotný algicíd v súlade s konkrétnymi pokynmi. Na záver ešte raz popracujte na stene kefou a kúru ukončite, ako sa začala: čistou vodou.
Čítajte aj Kupujete palety z druhej ruky? Nie vždy sa oplatí šetriť, pozor na málo známe, no veľké rizikáKúra sa začína v lekárni
Ekologicky vľúdnejšou metódou je použitie zmesi obsahujúcej hypermangán, ktorý v medicíne slúži na dezinfekciu a dostanete ho v lekárni. Do päťlitrového hrnca dajte variť vodu a súbežne si pripravte pastu z pol kilogramu kukuričného škrobu. Keď voda zovrie, dočasne ju odstavte. Pridajte do nej spomenutú pastu, 100 gramov sódy bikarbóny a 8 gramov hypermangánu. Za stáleho miešania prevarte. Množstvo hypermangánu určite neprežeňte. Pri svetlých fasádach ho vzhľadom na silne farbiaci efekt radšej úplne vynechajte. Výsledok čistenia síce nebude natoľko pozoruhodný, ale stále uspokojivý. Hmotou dôkladne vydrhnite stenu pokrytú machom. Nechajte pôsobiť minimálne štyri hodiny. Podľa typu povrchovej úpravy múru zmyte zvyšky zmesi vysokotlakovým čističom alebo konvenčnou záhradnou hadicou.