Nedoprajte priestor burine
Hlbšie zakorenené stromy či kríky typu ruží si v prípade núdze dokážu vytiahnuť vlahu zo spodnej vrstvy pôdy, pre trávu je nedosiahnuteľná. Koreňmi totiž zachádza nanajvýš decimeter pod povrch. Obzvlášť náročné to má v kyprých piesčitých podložiach. Dobrou správou je, že väčšina druhov trávnikov je pod terénom dostatočne robustná na to, aby sa po pominutí horúčav a pri súbežnom prísune vlhkosti vzchopila. Odumreté byľky však, samozrejme, vôbec nepôsobia pekne a opakovaná degradácia dáva priestor rozpínavej nežiaducej vegetácii.
Čítajte aj Opadané lístie, vytrhaná burina, pokosená tráva. Záhradný odpad je hotový poklad, ako ho opätovne využiť?Pokosenú hmotu vyzbierajte
Kým trávnik ešte má vegetačnú sezónu, pokoste ho asi na štyri centimetre. Pri poslednom skracovaní však – na rozdiel od priebežných – nastavte kosačku tak, aby organickú hmotu aj vyzbierala: neponechajte ju ako obohacujúci mulč. S poklesom teplôt sa totiž zhoršuje proces rozkladu na živiny. Aspoň raz týždenne, radšej však dvakrát, ručne alebo s pomocou mechanizácie vyzbierajte opadané lístie a ovocie. Takáto pokrývka odoberá trávniku svetlo a zvyšuje riziko hubových ochorení.
Dosejte holé plochy
Predovšetkým v tomto období venujte zvýšenú pozornosť ohniskám hlboko koreniacich burín a odstráňte ich vrátane kompletných podzemkov. Úkon sa týka napríklad púpavy. Použiť môžete vyradený kuchynský nôž, prácu vám však v zmysle náročnosti aj efektivity výrazne uľahčí špeciálne náradie na vytrhávanie pliagy. Holé plochy trávnika s priemerom nad veľkosť položenej dlane s roztiahnutými prstami dosejte. Podľa možnosti to stihnite ešte v septembri. Až do konca októbra môžete vertikutátorom odstrániť burinu a mach, ale aj ošetriť splstnatené zóny.
Čítajte aj Studňu nemáte, voda je drahá. Poradíme perfektné triky, ako lacno polievať záhraduHnojivo aplikujte v daždivý deň
Na vzpruženie trávnika a prevenciu pred spomenutým machom prostredníctvom železitej zložky aplikujte do novembra hnojivo určené práve na túto časť roka a takéto účely. Obsahuje menej dusíka a viac draslíka a fosforu: prvý v skratke pôsobí na bunkovej úrovni ako nemrznúca zmes, druhý podporuje rast koreňov. Prírodný koberec tým nazbiera odolnosť na zimu sprevádzanú náhlymi výkyvmi teploty, zaťažujúcou snehovou perinou či tzv. suchým mrazom. Prípravok naneste v daždivý deň. Ak sa taký v dohľadnom čase nečrtá, trávnik po zákroku pokropte vodou, aby sa hnojivo rovnomerne distribuovalo a rýchlejšie zabralo.