Mäta má aj menej prenikavé sorty
Ak si hodláte zriadiť mini farmu čajových byliniek v záhone alebo nádobách, mäta (Mentha) z čeľade hluchavkovitých určite nemôže chýbať. Vysoký obsah mentolu jej dodáva nezameniteľnú výraznú vôňu aj chuť. Najznámejšia mäta pieporná (Mentha piperita) ňou nie každému vyhovuje, ale v rámci tohto rodu sa to dá vyriešiť rôznymi senzoricky menej prenikavými sortami s tónmi citrónu, jablka, jahody, ba dokonca ananásu alebo čokolády.

Pomáha dýchať aj tráviť
Trvácej mäte so vzpriamenými stonkami a oválnymi vráskavými zúbkovanými listami sa darí na slnečnom stanovišti v kyprej humóznej pôde. Vo voľnosti radšej použite koreňovú bariéru pre expanzívnosť siete podzemných výbežkov. Čaj z mäty čistí dýchacie cesty, pomáha pri prechladnutí, podporuje trávenie, pôsobí stimulujúco a tlmí kŕče.
Verbena neznáša chlad
Subtropický opadavý poloker z čeľade žihľavovitých verbena citrónová (Aloysia citrodora, na ilustračnej fotografii) pochádza z Južnej Ameriky. Vysádza sa na jeseň, v „zajatí“ dorastá na pol metra a pre svoju chúlostivosť potrebuje zimovanie v interiéri. Ideálne je pestovanie v črepníku v dobre zavlaženej hlinitej pôde na chránenom slnečnom mieste.

Zmierni zápaly, ochutí jedlo
Kopijovité listy verbeny citrónovej sa oberajú na počiatku leta a sušia sa v tmavom prostredí. Môžete ich nechať celistvé alebo podrviť. Poslúžia nielen ako základ čaju: sú obľúbenou doplnkovou ingredienciou sladkých dezertov, zároveň však aj rybaciny alebo hydinových pokrmov. Znižujú horúčku, uvoľňujú svalový tonus a majú aj antioxidačné, diuretické a protizápalové účinky.
Prospieva pleti aj vlasom
Feniklový čaj na zmiernenie bolestí brucha u malých detí nájdete v šlabikári ľudového liečiteľstva. Popri redukcii nadúvania má blahodarný vplyv na pleť a vlasy, pôsobí antisepticky, prečisťuje obličky, podporuje chuť do jedla, prospieva respiračnému systému a zvyšuje laktáciu. Semená feniklu obyčajného (Foeniculum vulgare) z čeľade zelerovitých majú vysoký obsah esenciálnych olejov a po vysušení zväzkov vňate sa jednoducho vytriasajú. V podrvenom stave nájdu uplatnenie aj ako korenina.
Fenikel prospieva tráveniu, dýchaniu aj kráse. Má blahodarný vplyv na pleť a vlasy, prečisťuje obličky. Feniklový čaj je vhodný aj pre malé deti.
Rád sa slní v závetrí
Minimálne dvojročná bylina s pôvodom v Stredomorí sa vyšvihne aj nad jeden meter, ocení preto oporu zabraňujúcu dolámaniu stoniek. Fenikel sa rád slní mimo dosahu vetra a vyžaduje si vlhký substrát s dostatkom živín. Pomerne fádnym vzhľadom evokuje mrkvu či kôpor, nedostatok vizuálnej atraktívnosti však hojne vyvažuje svojimi spomenutými mnohostrannými terapeutickými prínosmi.