Presádzanie má svoje pravidlá
Ak presádzame na miesto, kde už ruže rástli, treba vymeniť pôdu. Keď použijeme kvalitný substrát, rastliny zakorenia rýchlo. Substrát by sa mal skladať z dvoch tretín rašeliny a tretiny vyzretého záhradného kompostu alebo listovky. Na každú rastlinu potrebujeme plnú lopatu substrátu. Pred presadením skrátime všetky záhonové ruže aspoň o dve tretiny a popínavé ruže na výšku jeden a štvrť metra. Vyberieme ich a oklepeme z nich pôdu. Odstrihneme slabé a odumreté výhonky a korene skrátime na dĺžku asi 30 centimetrov.

Vymeranie vzdialeností ušetrí sklamanie
Pred vysádzaním nového záhona vyznačíme vhodné miesto pre každú ružu. Je to jednoduchý postup, no vyžaduje čas. Dokáže však ušetriť neskoršie sklamanie. Záhonové ruže sa vysádzajú v spone asi 50 centimetrov, popínavé pri stene vo vzdialenosti približne 2,5 metra od seba a stromčekovité v skupinkách po tri až päť, pričom vzdialenosť skupín je asi jeden meter.
Základný postup je rovnaký
Korene ruží nikdy nenecháme zaschnúť. Vykopeme jamu širokú asi 40 centimetrov a vložíme do nej ružu, pričom korene rozprestrieme po dne jamy. Korene prekryjeme substrátom a jamu zasypeme zeminou. Stromčekovité ruže musia byť podopreté kolom. Pri popínavých ružiach je zasa dôležité obohatiť chudobnú pôdu pri stene alebo múre.

Ako na sadenie do nádob
Ruže pestované v nádobách takisto vyžadujú dostatok priestoru na korene, preto vyberáme nádoby hlboké aspoň 30 centimetrov. V hlinených alebo drevených nádobách vyrastú kvalitnejšie rastliny než v plastových, pretože v horúcom počasí udržia korene chladné. Do nádob používame ílovito-rašelinový substrát.
Nezabudnite na rez
Aspoň čiastočne v tomto období presvetlíme odrody čajohybridov a floribundiek, aby sme obmedzili prípadné poškodenie rastlín v zime zapríčinené ťažkým snehom. Skrátime všetky výhonky o tretinu a rez dokončíme na budúci rok. Presvetlíme aj popínavé ruže.