Pravá kyselka, amarelka alebo kríženec – sladkovišňa? Prakticky nezáleží na tom, z ktorej skupiny vami pestovaná odroda višne pochádza. Dôležité je len to, že tak, ako pri ostatných kôstkovinách, aj pri višniach platí, že stromy sa režú počas vegetácie, ideálne v období po zbere plodov. Dôležité je to hlavne preto, že v tomto čase stromy menej trpia glejotokom a rany sa po reze rýchlejšie a lepšie hoja. Túto prácu by ste tak mali v ideálnom prípade stihnúť do konca augusta.
Typické je pre ne vyhoľovanie
Višne začínajú rodiť veľmi skoro na dlhých jednoročných výhonkoch. Na udržiavací rez sú o niečo náročnejšie než čerešne, lebo tvoria viac slabších polokostrových konárov a výhonkov. Tieto korunu zahusťujú, čo spôsobuje vznik takzvaných vyholených konárov. Tieto sú často veľmi dlhé, tenké, zostávajú bez rodivého dreva, alebo sa tvorí len na ich koncoch.
Čítajte aj Nenechajte hriadky po cibuli či cesnaku prázdne. Týchto 5 zelenín môžete vysiať ešte do konca júlaPravidelne presvetľujte
Aby ste vyhoľovaniu konárov predišli, už od štvrtého či piateho roku po vysadení skracujte všetky dlhé vyrodené výhonky až po kratšie rozkonárenie. Zo spiacich púčikov potom vyrastú silné výhonky s kvetnými a listovými púčikmi.
Zmladzujte ako kôstkoviny
Ak je to s postupom rokov potrebné, na zmladzovací rez využite techniku Zahnovho rezu kôstkovín. Podstatou je postupné skracovanie odstraňovaného konára rezom na dlhý, oslabený čapík (v tomto prípade je to rôzne dlhá, rezom potlačená časť konára). Čapík však nemôže zostať prikrátky, aby nevyschol. V niektorých prípadoch tak môže mať až 80 cm. Závisí to od hrúbky, veku či uhla rastu odstraňovaného konára.
Pri kôstkovinách nesmú byť bočné konáre hrubšie ako polovica hrúbky hlavného konára pod rozkonárením.