Už jedna potravinová moľa môže spôsobiť katastrofu: Naše rady vám pomôžu, natrvalo sa zbaviť tejto nevítanej hávede

To, že v zásobe orechov uvidíte jemné pavučinky, alebo vám po kuchyni zrazu lieta moľa nie je hanba. Neznamená to, že máte doma neporiadok alebo, že ste zlá gazdiná.

04.11.2023 06:00
spajza Foto:
Ilustračný obrázok
debata

Tieto nepríjemné potravinové škodce ste si mohli priniesť z obchodu. V príjemnej klíme bytu im nič nechýba a môžu sa veselo rozmnožovať. Potravinové mole obľubujú strukoviny, múku, ryžu, orechy, ovsené vločky, ale nepohrdnú ani strúhankou, piškótami, sušenými slivkami či hubami, sypanými čajmi, instantnými polievkami. Stačí, že po kuchyni uvidíte lietať jednu molu a treba okamžite konať. Jeden dospelec totiž nakladie až 700 vajíčok. Čím dlhšie budete revíziu zásob odkladať, tým viac času poskytujete škodcom na to, aby znehodnotili aj ďalšie suroviny.

Veľké zásoby sú dokonalým lákadlom

Asi každý má rád pocit, keď po siahnutí do potravinovej skrinky vždy nájde to, čo práve potrebuje. Robiť si zásoby je prirodzené, no netreba to preháňať. Pri veľkom množstve trvanlivých potravín totiž čoskoro stratíte prehľad o ich trvanlivosti, prípadne celkom zabudnete na to, že ich máte, pričom stále dokupujete nové.

orechy Čítajte aj 4 tipy, ako mať orechy v zásobe celé roky. Nezatuchnú, nesplesnivejú, no trojka rozdúchava vášne. Čo si o nej myslíte?

Prítomné sú všetky štádiá škodcu

To, že si v nádobe so strúhanku všimnete jemnú pavučinku, je jasný dôkaz toho, že sa u vás potravinový škodca udomácnil. A čo je ešte horšie, pravdepodobne sa už vyskytuje vo všetkých vývojových štádiách. Motýle molí sa pri bežnej izbovej teplote vyvinú približne za 90 dní, čo znamená, že pri výskyte dospelcov už máte okrem nich doma aj nakladené vajíčka, čerstvo vyliahnuté aj kukliace sa larvy.

Uskladnené potraviny pravidelne kontrolujte

Dobrá prevencia je jedinou zárukou, ako zabrániť výskytu či premnoženiu potravinových škodcov v domácnosti. Veľkú službu spravia pevne uzatvárateľné sklenené nádoby, do ktorých všetky trvanlivé potraviny, ale aj suroviny po otvorení originálneho obalu presypete. Ale pozor! Hoci sú práve kúpené, i tak ich najskôr dôkladne prezrite. Nie je ničím výnimočným, že sa mole nachádzali v potravinách už v predajni.

Foto: Shutterstock
Objavili sa vo vašej kuchyni potravinové mole? Okamžite zasiahnite! Ako by ste mali postupovať?

Skladované potraviny pravidelne preberajte a všetky po dátume trvanlivosti vyhoďte. Samozrejme, ideálne je, takéto doma nemať a všetko načas spotrebovať. A čo je hlavné, ak na povrchu napríklad strúhanky zbadáte pavučinku, neodoberajte z nej. Musíte ju, žiaľ, vyhodiť celú, lebo vajíčka škodcu sú voľným okom neviditeľné a určite sa nachádzajú v celom obsahu nádoby.

Skrinky aj police dôkladne čistite

Všetky police, skrinky a skladovacie priestory udržiavajte čisté. Najlepšie je, používať na čistenie vodu s octom, ktorý zároveň dezinfikuje. Nevynechajte nič. Žiadnu škáru, ani pánty skriniek a zásuviek.

Jemná pavučinka s drobnými čiastočkami trusu a... Foto: SHUTTERSTOCK
mandle, mole, potravinové mole Jemná pavučinka s drobnými čiastočkami trusu a drviny na povrchu uskladnených suchých surovín je typickým príznakom výskytu potravinových molí v domácnosti.

Pozor na opakované používanie nádob

Ak niektorú zo surovín spotrebujete, nádobu znova nikdy neplňte skôr, než ju umyjete v umývačke riadu alebo poriadne horúcou vodou a saponátom. V dokonalom svete by bolo najlepšie sklenené poháre a viečka sterilizovať ako pred zaváraním. Takto budete mať istotu, že sa v nich naozaj nenachádzajú žiadne zárodky škodcov. Ak ste našli potravinové mole v nádobách, ktoré sa nedajú 100-percentne dezinfikovať vyvarením alebo aspoň horúcou vodou, radšej ich vyhoďte.

To, či sa vám nevítaných návštevníkov podarilo zbaviť, budete s istotou vedieť približne za mesiac. Dané je to časom, ktorý na vyliahnutie potrebuje aj posledná larva.

Domáce recepty našich babičiek účinné proti potravinovým moliam

  • Na umývanie skladovacích priestorov a skriniek používajte vodu s vyššou koncentráciou­ octu.
  • Skvelý je aj ocot, v ktorom necháte vylúhovať bobkové listy alebo citrusové šupky.
  • Bobkové listy môžete poklásť aj na poličky v skrinkách. Rovnako sa osvedčilo, vložiť jeden či dva aj do pohárov so sušenými hubami.
Vavrín bobkový (bobkový list) obsahuje éterické... Foto: SHUTTERSTOCK
bobkový list, vavrín bobkový Vavrín bobkový (bobkový list) obsahuje éterické oleje, ktorých aróma odpudzuje škodce. Bylinku však treba pravidelne vymieňať za čerstvú, lebo vôňa postupne vyprchá.
  • Z korenín sú svojou arómou moliam nepríjemné tiež klinčeky, nové korenie a škorica.
  • Skvelo fungujú usušené bylinky, konkrétne levanduľa (aj proti šatníkovým moliam) a tymian.
stévia cukrová Čítajte aj Prírodné sladidlo až 300-krát sladšie než cukor, je vhodné pre diabetikov, bez kalórií a s pozitívnymi účinkami na zdravie

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #skladovanie potravín #potravinové mole
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december