Lov na prívlač v roku 2024 a chaos v dátumoch? Aké pravidlá platia v kaprových vodách vysvetlí špecialista na prívlač

Na dvere klope nová prívlačová sezóna a vy neviete, ako sa zorientovať v nastavených dátumoch? Spýtali sme sa špecialistu na prívlač Tomáša Ivanova z Rybárskych potrieb Extraprívlač.

10.04.2024 14:00
rybár, rybolov, lov na prívlač, prívlač Foto:
debata

„Pri pstruhových vodách verím, že je to každému rybárovi jasné. Presne stanovený termín začiatku pstruhovej sezóny je 16. apríl a koniec 30. september. Dané je aj obdobie lovu hlavátky na november a december.“

Veľká väčšina prívlačiarov však loví v kaprových vodách, pri ktorých platí všeobecný zákaz lovu rýb od 15. marca do 31. mája. Častou otázkou preto je, či je lov na prívlač do 15. marca povolený. „Áno, je, ale stále platí, že musíte dodržiavať individuálnu ochranu dravých rýb, ktoré sú v tomto období hájené,“ upozorňuje Ivanov, ktorý sa lovu na prívlač venuje už viac ako 20 rokov.

Z obdobia hájenia vyplýva, že na prívlač od 1. januára môžete loviť iba ostrieža a jalca, prípadne iné nedravé druhy rýb, ktoré je možné týmto spôsobom uloviť. Je však obdobie hájenia dravcov určené správne? Ak napríklad v tomto čase ulovíte zubáča, môžete mu ublížiť? Vo všeobecnosti platí, že klíma sa mení a aj termíny hájenia sa môžu posúvať.

včelár, včely, Čítajte aj Pozor, aby vám neuleteli včely. Nuda hrozí aj v úli. Čo robiť, ak nechcete kade-tade lapať roje? Toto radí včelár zo Stupavy

Obdobia hájenia najčastejšie lovených dravých rýb

  • Šťuka severná: 1. január až 31. máj
  • Ostriež zelenkavý: nehájený
  • Zubáč: 1. január až 15. jún
  • Sumec veľký: 1. január až 15. jún
  • Jalec: 15. marec až 31. máj

Skúsený prívlačiar zdôrazňuje, že ryby sa nepozerajú do kalendára, kedy môžu začať s radovánkami, a dodáva: „Osobne si myslím, že napríklad obdobie hájenia niektorých dravcov je zbytočne dlhé a k nočnému zákazu lovu sa radšej nebudem vyjadrovať, hoci nedáva zmysel. Určite by sa ale oplatilo zamyslieť na tým, či by ,tvorcovia zákonov’ nemali prehodnotiť niektoré už neaktuálne nastavenia.“

Ostriež zelenkastý Foto: SHUTTERSTOCK
ostriež zelenkastý Ostriež zelenkastý

Ryba si nevyberá

Poďme sa nad celou problematikou ešte hlbšie zamyslieť. Loviť na prívlač môžete. Vyberiete sa na povolené ostrieže. Samozrejme, cielite na väčšie kúsky, teda zvolíte nástrahu napríklad 8 až 12 cm. Ak o ňu prejavia záujem aj iné dravce a vy ulovíte hájenú rybu, šetrne jej vyberiete háčik a okamžite ju pustíte späť do domáceho prostredia. Ako si však môžete byť istí, že vám na návnadu „neskočí“ zubáč, šťuka či sumec? A ak tieto dravce ulovíte, porušujete zákon? „Práve v tomto bode sa názory líšia, preto niektorí radšej na ryby nechodia. Podľa mňa nejsť je chyba,“ konštatuje Tomáš Ivanov a pokračuje vo svojej úvahe: „Veď ak sa stane, že neulovím vytúženého ostrieža, ale zubáča, jednoducho ho šetrne odopnem, ideálne ešte vo vode, a pustím. Platí to aj pre všetky ostatné hájené dravce. V tomto bode za mňa celá dilema končí. Nikto vás za to nemôže stíhať. Preto ak váhate, či ísť, alebo nejsť na ryby, podľa mňa určite choďte!“

bocian, bociany Čítajte aj Naším územím migruje až 6-krát viac vtákov, než máme obyvateľov. Neuveríte, aké vzdialenosti dokážu preletieť

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #príroda #životné prostredie #lov
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december