Naším územím migruje až 6-krát viac vtákov, než máme obyvateľov. Neuveríte, aké vzdialenosti dokážu preletieť

Apríl je mesiac, kedy naším územím migruje najviac sťahovavých vtákov. Odhaduje sa, že je to približne 30 miliónov sťahovavých operencov, ktoré prilietajú zo svojich zimovísk na juhu Európy, v Afrike a Ázii.

01.04.2024 15:00
bocian, bociany Foto:
debata (2)

Tradičné stredoeurópske oslavy príchodu jari, vtáčieho spevu a stromov si pripomíname od roku 1900 z obdobia Rakúsko-Uhorska, a tak sa táto tradícia zaraďuje medzi najdlhšie trvajúce významné prírodovedné dni na celom svete. Zakladateľom tradície Medzinárodného dňa vtáctva (1. apríl) je Oto Herman, významný prírodovedec a ornitológ. Sťahovavé vtáky a ich spev badať v každom prostredí okolo nás. Preto je apríl ideálnym obdobím na poznávanie vtáčieho života v prírode.

Červienka obyčajná Foto: Canva
Červienka obyčajná Červienka obyčajná

Vtáčia migrácia je fascinujúci prírodný fenomén

Rôzne druhy sa v závislosti od potravnej špecializácie sťahujú do regiónov, kde nájdu bohaté zdroje potravy. Mnohé prekonajú neuveriteľné vzdialenosti. Najpozoruhodnejšie je vtáčie putovanie na jar, kedy sa operence vracajú na svoje hniezdiská. Začiatok hniezdenia sprevádza návrat vtákov ich spev a rôzne formy hlasových prejavov. Samce mnohých druhov sú v pestrofarebnom svadobnom šate. Oživia tak jarnú prírodu v rôznych typoch prostredia, kde hniezdia.

škorec lesklý, záhrada, vtáčia búdka, kŕmenie mláďat Čítajte aj Spoznajte 5 najvýkonnejších požieračov škodlivého hmyzu: Udržte ich celoročne v záhrade a zabudnite na špeciálne postreky

„Ku koncu marca bolo už na Slovensku zaznamenaných viac ako 35 sťahovavých druhov. Medzi nimi už aj druhy, ktoré zimujú v Afrike, napríklad bociany biele aj čierne, lastovičky, belorítky, lyžičiar biely, brehár čiernochvostý či kačica chrapačka“, informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko. „Prílety vtáctva potrvajú do začiatku mája, kedy zo zimovísk doletia aj posledné druhy, ako napríklad červenák karmínový, či kolibiarik sivozelený.“ Dodáva Gúgh.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Z nášho územia migrujú Eurázijsko-Africkými trasami

Mnohé využívajú migračné koridory. Najvýznamnejšie sú juhovýchodná migračná trasa vedúca cez Bospor, juhozápadná trasa vedúca cez Gibraltár, trasa vedúca cez Taliansko a Stredozemné more. V dôsledku mierneho priebehu zím posledné roky badať zmeny v migračných stratégiách u niektorých druhov, ktoré nemigrujú južnejšie, ale dokážu prezimovať aj u nás. Takým príkladom sú žeriavy popolavé, holuby hrivnáky, cíbiky chochlaté, škovránky, močiarnice či chriašte vodné.

bocian Čítajte aj Vracajú sa k nám v marci po 2-mesačnom lete z Afriky. Po strate partnera od žiaľu hynú. Najviac ich majú v dvoch krajoch

Sťahovavé vtáky čelia mnohým hrozbám

Hlavne pozdĺž migračných trás a zimovísk, často patria medzi ohrozené druhy. Hrozivá je miera nelegálneho lovu a strata vhodných území na odpočinok, vyhľadávanie potravy a prezimovanie. Neútešná situácia ich často čaká aj na hniezdiskách, kde sa im podmienky zhoršujú v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva, lesníctva, klimatických zmien či prenasledovaním a pytliactvom. Prežitie mnohých druhov je priamo závislé od tolerancie ľudí. Viaceré sťahovavé vtáky totiž hniezdia v našom susedstve a nikde inde hniezdiť nedokážu. Najznámejšími sú napríklad bocian biely, lastovička, belorítka či dážďovník.

Lastovička obyčajná Foto: Canva
Lastovička obyčajná Lastovička obyčajná

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #vtáky #migrácia vtákov #Medzinárodný deň vtákov
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december