Darí sa jej v suchších pieskových pôdach, ktoré sú bohaté na humus, ale v časoch väčšieho sucha ju treba pravidelne zalievať. Neznáša dusík a chlór, takže ak v záhrade používate umelé hnojivá, pri cibuli vyberajte také, ktoré sú bohaté na fosfor a draslík.
Najlepšia je surová
Ako liečivo pomáha cibuľa najviac vtedy, keď sa konzumuje surová alebo len minimálne tepelne upravená. Je bohatým zdrojom vitamínu C, vitamínov B1, B2, provitamínu A, obsahuje aj zinok, draslík, železo, selén či vápnik.
Čítajte aj Čo keď sa vám v záhrade zabýval ježkoLiečivé sú všetky druhy
Ak vám to veľkosť záhrady dovolí, okrem klasickej cibule môžete pestovať aj iné odrody, trebárs pažítku, zimnú sečku, ktorá má vo vňati dvojnásobok vitamínov, prípadne cibuľu poschodovú, ktorá vznikla krížením cibule zimnej a kuchynskej. Všetky druhy sú výborným pomocníkom pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi a stačí na to zjesť polovicu cibule denne.
Vytlačte z nej maximum
Liečivé účinky má aj čerstvá šťava, ktorú vytlačíte z päťdesiatich gramov cibule. Liečivý sirup si zasa pripravíte tak, že cibuľu najemno nakrájate, necháte pár minút variť v šálke vody, pre lepšiu chuť pridáte dve lyžice medu a po pol hodine nápoj zlejete. Takýto domáci sirup účinkuje aj na kašeľ či boľavé hrdlo, stačí päť až desať čajových lyžičiek denne.
Čítajte aj Poradňa: Ako sa zbaviť vošiek na ružiachChráni aj pred vážnymi problémami
Vďaka vysokému obsahu flavonoidov táto plodina pomáha znižovať aj riziko Parkinsonovej choroby, kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej príhody. A to je dosť dôvodov na to, aby si našla miesto aj vo vašich záhonoch.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Vegetariánske karí podľa Aless na Varecha.sk