Zima ovplyvňuje aj našich domácich miláčikov. Čo môžeme urobiť pre ich zdravie?

Zimné obdobie so sebou prináša nielen teplú atmosféru vianočných sviatkov, ale aj kratšie a chladnejšie dni. Je preto dôležité zamyslieť sa nad tým, ako môžu sezónne zmeny ovplyvniť našich domácich miláčikov, a čo môžeme urobiť pre ich zdravie a spokojnosť počas zimných mesiacov.

21.12.2021 06:00
zimna starostlivost o zvierata pes clovek zima... Foto:
debata

S klesajúcimi teplotami sú majitelia menej ochotní cvičiť so svojimi psami, či chodiť na dlhšie prechádzky. Menej pohybu znamená menší výdaj kalórií. Kŕmenie vášho štvornohého miláčika rovnakým množstvom krmiva môže mať za následok „zimné priberanie“, ktoré je nezdravé. Ak si všimnete, že váš chlpatý kamarát naberá na váhe, znížte dennú porciu krmiva. Čo ale so psami či mačkami, ktoré trávia väčšinu času vonku?

Keď sa chveje, prikŕmte ho

Odborníci hovoria, že psy a mačky vystavené chladnému počasiu potrebujú dva až trikrát vyšší prísun kalórií ako počas teplých mesiacov. Prvým dôvodom je celkovo vyššia spotreba kalórií, a druhým je chvenie, ktoré je prostriedkom na udržanie telesnej teploty. Chvením ale zviera spotrebuje veľké množstvo kalórií. Zvýšenie kalórií v strave vedie k väčšej akumulácií tuku, čím sa kompenzujú kalorické straty z chvenia. „Zvýšiť kalorickú dávku môžete pomocou špeciálne formulovaných krmív,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

zahrada  zima Čítajte aj Zazimovať potrebuje aj dom či záhrada. Ako na to?

Pristúpte k postupnej zmene

Počas zimy je dobré upraviť stravu psov či mačiek, aby mali čo najlepšiu výživu. Ak sa rozhodnete pre zmenu krmiva, postupujte pomaly. Príliš náhla zmena stravy môže viesť k hnačkám alebo zvracaniu. Niekoľko prvých dní miešajte nové krmivo so starým v pomere 50/50 a potom postupne zvyšujte množstvo nového a znižujte množstvo starého. Postupujte tak v priebehu týždňa až desiatich dní, aby ste znížili pravdepodobnosť problémov.

Nezabúdajte na prístrešok

Ak máte domáce zviera, ktoré sa pohybuje prevažne vonku, je nevyhnutné, aby ste skontrolovali vonkajšie prístrešky vášho domáceho zvieraťa. „Vaše zviera musí mať možnosť primeraného úkrytu pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Napríklad psy žijúce vonku budú potrebovať pevný, izolovaný prístrešok, ktorý im umožní schúliť sa, aby si udržali telesné teplo, a zároveň pomôže blokovať vietor, dážď, ľad a sneh,“ upozorňuje odborník.

Mačky môžu byť vynaliezavejšie, pokiaľ ide o hľadanie úkrytu pred zimnými živlami. Tento úkryt sa však môže nachádzať vedľa motora vášho auta, na hornej časti kolies alebo v iných ukrytých častiach auta.Práve preto nezabudnite poklepať na kapotu, aby ste vyplašili prípadných mačacích návštevníkov. Aj keď žiadnu mačku nevlastníte, kontrola kapoty a kolies je vždy na mieste.

vianočný stromček Čítajte aj Ako neuškodiť vianočnému stromčeku: Pozor na sneh v spreji a trblietky!

Starostlivosť o kožu a labky

Rovnako ako u ľudí, aj psia koža sa môže pri nižších teplotách rýchlo vysušiť a podráždiť. Suchá koža tiež vedie k nadmernému tvoreniu lupín alebo ekzémov, a ak sa neudržiava, môže byť pre zviera obťažujúca.Naš­ťastie je pomerne jednoduché udržať kožu a srsť chlpatého kamaráta zdravú.

Brušká labiek sa po kontakte s ľadom alebo posypovou soľou môžu príliš vysušiť a popraskať. Ošetríte ich balzamami na labky, ktoré ich zvláčnia a regenerujú.

„Strava s vyšším obsahom bielkovín môže vášmu psovi či mačke pomôcť udržiavať srsť zdravú. Hľadajte tiež krmivá s obsahom olejov z rýb alebo kokosu. Tieto oleje pomáhajú nielen zdravej pokožke, ale zlepšujú aj trávenie, znižujú alergické reakcie a pomáhajú imunitnému systému vášho domáceho zvieraťa,“ dodáva David Benda.

Nezabúdajte ani o starostlivosť o labky, na ktoré sú denne kladené vysoké nároky. Brušká labiek sa po kontakte s ľadom alebo posypovou soľou môžu až príliš vysušiť a popraskať. Ošetriť ich môžete špeciálnymi balzamami na labky, ktoré ich zvláčnia a regenerujú.

debata chyba
Viac na túto tému: #strava #záhrada #pes #mačka #zima #prístrešok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december