Zohýbanie sa k burine dá zabrať aj mladým chrbticiam. Nasaďte podôpokryvnú vegetáciu, ktorá dusí pliagu. Urobte to koncom leta, keď burina už odchádza a noví zelení osadníci budú mať do zimy dosť času uchytiť sa. Vybrať si môžete zimozeleň menšiu (Vinca minor), pakost krvavý (Geranium sanguineum), krpčiarku veľkokvetú (Epimedium grandiflorum) pachysandru vrcholovú (Pachysandra terminalis). Na úžitkové hriadky môžete rozprestrieť netkané textílie určené práve proti burine. Samozrejme, riešením sú aj vyvýšené záhony – ponúkajú lepšiu ochranu nielen pred burinou, ale aj chorobami a škodcami. Navyše, sú ohľaduplnejšie k platničkám, svalom a kĺbom pestovateľa. Na trhu nájdete aj ergonomické nástroje s precízne tvarovanými rukoväťami a predĺženými násadami.
Čítajte aj Z čoho všetkého môžu byť vyvýšené záhony?Ponechajte viac priestoru prírode
Siahnite po pomalšie rastúcich odrodách trávnika, ktoré znížia periodicitu kosenia. Pouvažujte nad robotickou kosačkou, ktorej zveríte aspoň časť takýchto úloh. V okrasných záhonoch prejdite na trvalky. Je s nimi logicky menej priebežných starostí ako s letničkami. Konkrétnymi tipmi sú stračonôžka (Delphinium), ktorá sa vyhúkne aj do výšky 1,5 metra a uchváti v závislosti od sorty modrými, fialovými či bielymi hroznovitými kvetenstvami, a rozchodník s listami rôznych farieb tiež podľa kultivaru. Obložte formácie obkladovými pásikmi „klinkermi“ z pálenej tehly, aby ani pri dlhšej bezzásahovosti nestratili tvar. Celkovo nebuďte posadnutí dokonalosťou. Skúste vedome ponechať prírode priestor na tvorivosť a tešte sa, čím vás prekvapí.
Kamenina údržbu nepotrebuje
Úprava živého plota niekoľkokrát do roka je riadna fuška aj pre zdatných záhradníkov v mladšom či strednom veku. Využitie krovinorezu ju síce zjednodušuje, no je tu jeho hmotnosť, vibrácie, údržba. Zvážte teda ochranu súkromia prostredníctvom prefabrikovaných drevených zásten alebo gabionových plotov, čiže kamenine sformovanej drôtenou mriežkovou konštrukciou. Áno, clona z hustej vegetácie vyzerá krajšie, nebude však plniť svoju úlohu „navždy“ a bez jediného zásahu.
Čítajte aj Fúkač a vysávač lístia využijete aj v zime, pomôžu so snehom i smeťami po žúreDelegujte námahu na modernú techniku
Kúpte si toľko elektrických a mechanických pomocníkov, koľko zvládne vaša peňaženka a hrdosť. Každý má inak nastavenú hranicu, kedy mu starostlivosť o záhradku už nedáva zmysel pri prenechaní mnohých úkonov na modernú techniku. Prípadne sa na to pozrite optikou, že nechcete drieť, ale príjemne tráviť čas na čerstvom vzduchu. Vtedy možno pouvažujete nad teleskopickým vytrhávačom buriny, akumulátorovým tlakovým postrekovačom, oscilačným rozprašovačom vody či dokonca sofistikovaným komplexným závlahovým systémom.
VIDEO: Ako sa správne hýbať a držať telo pri práci v záhrade. Zdroj: Mall.tv