O presnom pôvode kalerábu sa dodnes vedú spory. Jedinou istotou je, že pochádza z Európy. Je však isté, že túto zeleninu poznali už starí Rimania a bola veľmi obľúbená. V strednej Európe sa kaleráb prvýkrát spomína v roku 1558. V súčasnosti sú jeho najväčšími pestovateľmi v Európe Nemci s približne 40 000 tonami ročne a majú aj najväčšiu spotrebu. Kaleráb môžete dostať v obchodoch po celý rok, ale najlepšie chutí mladý a čerstvý z poľa či zo záhrady – teda od apríla/mája do konca leta.
Aj listy sa dajú jesť
Ak je to možné, kupujte kaleráb vždy s listami, pretože tie poskytujú najlepšie informácie o čerstvosti hľúz. Ak sú listy zelené a chrumkavé, kvalita kalerábu je zvyčajne dobrá. Vonkajšia šupka hľúz by mala byť nepoškodená a hladká. Platí pravidlo, že čím je kaleráb menší, tým je chutnejší – veľmi veľké hľuzy môžu byť drevnaté. Čerstvé kaleráby môžete skladovať v chladničke približne týždeň. Je však lepšie odrezať listy. Ak ich chcete neskôr zjesť, uložte ich oddelene od hľúz do vrecka v chladničke.

Umyte, nakrájajte a sypte
Svetlozelené jemné listy kalerábu majú skvelú chuť a sú plné živín – sú príliš dobré na to, aby ste ich vyhodili. Preto odstráňte len veľké listy, ktoré už nie sú chrumkavé a čerstvé, a zvyšok pripravte týmto spôsobom: dôkladne umyte, osušte, potom veľmi najemno nakrájajte a posypte nimi kaleráb alebo inú zeleninu, zeleninovú polievku alebo miešaný šalát. Vodu z varenia môžete použiť napríklad na prípravu polievok alebo omáčok. Obsahuje približne 50 % cenných horčičných olejov, ktoré sa uvoľňujú pri varení.
Hlavne umyť a odrezať drevnaté časti
Pri príprave kaleráb dôkladne umyte, odrežte zelenú časť a ošúpte. Spodný koniec poriadne orežte ostrým nožom a odstráňte všetky drevnaté alebo vláknité časti. Potom ho môžete nakrájať na plátky a v závislosti od receptu na tyčinky, pásiky alebo kocky. Na prípravu surovej zeleniny a šalátov nastrúhajte kaleráb na kuchynskom strúhadle alebo v kuchynskom robote. Prípadne ho nakrájajte na tenké plátky pomocou krájača na zeleninu.

Varte ho iba krátko
Na rozdiel od väčšiny ostatných druhov kapustovín je kaleráb ľahko stráviteľný aj surový a má mimoriadne vysoký obsah živín. Mimochodom, preto by sa nemal variť dlho. Kaleráb nakrájaný na tyčinky alebo kocky varte v pare v malom množstve osolenej vody alebo vývaru maximálne 10–15 minút. Celé hľuzy na vydlabanie a plnenie potrebujú približne 20–30 minút varenia v závislosti od ich veľkosti. Receptov s kalerábom je množstvo, táto chrumkavá hľuza chutí v šalátoch surová alebo len mierne tepelne upravená, je dobrá plnená a pečená, výborná do nákypov, zapekaných pokrmov alebo vegetariánskych palaciniek.