Životabudič do jamy aj riadku
Azda najjednoduchším a zároveň najprínosnejším opatrením je zapracovanie kompostu, ideálne vlastného. Založte si kompostovisko na vhodný zelený aj kuchynský odpad a nechajte obsah pracovať vo svoj prospech. Kým sa utvorí, priebežne si pomôžte zásobou z externého zdroja. Vyzretý kompost poskytuje obohacujúce látky a humóznymi zložkami podporuje správnu reguláciu vlhkosti. Primiešanie môže byť plošné aj cielené. Znamená to, že do výsadbovej jamy alebo výsevového riadku primixujete tento prírodný životabudič. Eventualitou je konský hnoj, ktorý pri troche úsilia určite zoženiete u veľkofarmárov alebo v jazdeckých oddieloch v okolí.

Granulát oceníte počas dovolenky
Efekt zadržania vlahy dosiahnete aj aplikáciou granulátu určeného práve na tento účel. Prípravok sa hodí aj záhradkárom, ktorí nemajú piesočnatú pôdu. Neoceniteľný prínos má napríklad počas dovolenkového obdobia. Kilogramové balenie, ktoré po rozrobení na gél vo výrobcom odporúčanom pomere postačí na viac ako tomu zeminy, dostanete pod 20 eur. Granulát je univerzálny na exteriérové aj interiérové využitie vrátane flóry v kvetináči.
Zelené hnojenie má mnoho benefitov
Zaujímavým a čoraz populárnejším spôsobom kultivovania piesočnatej pôdy je zelené hnojenie. Funguje na princípe vysiatia rastlín, ktoré chránia a revitalizujú zeminu počas jej odpočinku. Pôdopokryvné oziminy prinášajú rozsiahly súbor benefitov. K prednostiam patrí, že zapracovanie zvyškov vegetácie do pôdy sa postará o bonusový prídel výživnej organickej hmoty. Navyše, strukoviny typu bôbu záhradného, hrachu poľného či ďateliny purpurovej dodávajú podložiu dusík. V klimaticky drsnejších regiónoch sa uplatnia jačmeň, ovos alebo žito. Osvedčenou univerzálkou v tomto smere je medonosná a kvitnutím nafialovo ešte aj esteticky príjemná facélia vratičolistá.

Mulč reguluje vlhkosť podložia
Piesočnatú zeminu treba čo najčastejšie uvoľňovať. Je to pomerne náročné na čas aj energiu, ale vďaka pravidelnému prevzdušňovaniu sa menej vody odparí na prehrievajúcom sa hutnom povrchu a vlaha presiakne aj do hlbších vrstiev, čiže ku koreňom. Porovnateľný účinok má dvojcentimetrová výstelka mulčom. Podnecuje rovnomernú reguláciu vlhkosti, priaznivo upravuje štruktúru pôdy a ešte aj dusí burinu.
Nechoďte proti prirodzenosti
Nezabúdajte, že núdzu vždy môžete šikovne obrátiť na cnosť. V tomto prípade to znamená cielené preferovanie druhov, ktoré proti piesočnatej zemine príliš nenamietajú: sú to rajčina, fazuľa, uhorka, cibuľa, zemiak, zo stromov a kríkov jabloň, jahoda, vinič.