Extrémne horúčavy nepoľavujú a piatok je opäť s výstrahou: Takéto teplo už nevedia rozdýchať ani rastliny. Čo im hrozí?

Unavujú vás tropické horúčavy? Teplo však vie poriadne vytrápiť aj rastliny, a to nielen z pohľadu nedostatku vlahy.

25.08.2023 06:00
teplomer, horúčavy, pes Foto:
debata (16)

Na rozdiel od nás majú rastliny jednu obrovskú nevýhodu. Pred páliacim slnkom sa nemôžu skryť a navyše im sálajúce teplo z nahriatej pôdy nedá vydýchnuť ani počas noci. Podľa SHMÚ môžeme dnes na západnom Slovensku očakávať teploty až 35 °C. Ako to pocítia rastliny?

Dnes sa opäť zapotíme

Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami bude popoludní platiť v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. V ďalších okresoch na západe Slovenska, ale aj v južných oblastiach vydali SHMÚ výstrahu prvého stupňa od 12.00 h do 18.00 h. Očakávajú sa tam teploty 33 až 34 °C. Bez výstrah pred vysokými teplotami je iba Žilinský a Prešovský kraj.

Video
kvety, polievanie, dievča, georgíny Čítajte aj 5 šikovných trikov, ako si udržať bohato kvitnúce trvalky aj v pekelne horúcom počasí

Teplota pôdy verzus teplota vzduchu

To, koľko stupňov má pôda ovplyvňuje celkový rast a vývin rastlín − klíčenie semien, prerastanie hľúz a cibúľ, prvú fázu rastu. Ak napríklad teplota povrchových vrstiev pôdy prekročí 25 °C, zemiaky sa dobre nevyvíjajú a hľuzy tak nebudú vhodné na ďalšie vysadenie. Aj pre hrach či jahody sú škodlivé teploty pôdy vyššie ako 15, prípadne 20 °C. Faktom je, že jahody pestované na čiernej polyetylénovej fólii vplyvom príliš vysokých teplôt v koreňovej zóne rýchlejšie starnú. Verili by ste, že napríklad v okrasnej skalke sa teplota pôdy počas leta môže vyšplhať až na neuveriteľných 50 či 60 °C. Väčšina skalničiek je na to, síce prispôsobená (plesnivec alpínsky, arábka kaukazská, astra alpínska, flox, rozchodník, skalnica), no v takých podmienkach, ako panujú toto leto, môže mať podobnú teplotu aj pôda na klasickom okrasnom záhone, čo už rastliny naozaj negatívne pocítia.

rajciak Čítajte aj Rajčiny v ohrození: Prečo by ste ich mali prestať odlisťovať? Neuvážený krok s nevratnými dôsledkami

Vplyv teploty vzduchu sa na rastlinách najviac prejavuje v období kvitnutia. Je známe, že mnohé teplomilné druhu vyžadujú často 30 až 40 °C, lenže za predpokladu, že vzduch bude pri takto vysokej teplote aj dostatočne vlhký. Suchý teplý vzduch s obsahom vody menej ako 30 percent dobre znáša napríklad aktinídia čínska, figovník obyčajný, ebenovník rajčiakový, mučenka jedlá, muchovník kanadský.

Vysoké teploty najviac škodia druhom, ktoré... Foto: SHUTTERSTOCK
čučoriedky Vysoké teploty najviac škodia druhom, ktoré majú rady chladnejšie stanovištia (bleduľa jarná, brusnica, čučoriedka, kel ružičkový, plamienok alpínsky, pór, rakytník rešetliakovitý, vres obyčajný).

Ako chrániť rastliny pred horúčavami?

  • Častým zalievaním. Nikdy však nezalievajte studenou vodou. Teplotný šok takto len znásobíte.
  • Dôležitý je aj čas zavlažovania. Určite to nerobte napoludnie počas najväčšej horúčavy. Za slnečných dní zavlažujte skoro ráno alebo večer.
  • Trávnik sa najlepšie zavlažuje vejárovitými rozstrekovačmi.
  • Ovocné a okrasné stromy a kry môžete zavlažovať zálievkou ku kmeňom, no týmto spôsobom teplotu pôdy a vzduchu výraznejšie neovplyvníte.
  • Prehrievanie povrchu pôdy môžete znížiť aj vhodnou nástielkou – piliny, hobliny, slama, útržky bieleho papiera. Takto postupujte najmä na jahodových záhonoch. V okrasných záhonoch sa zasa osvedčila vrstva drvenej kôry či štiepka. Vyparovaná voda z nástielok zvyšuje vlhkosť okolitého vzduchu a znižuje jeho teplotu.
Počas horúceho, suchého leta sa oveľa viac... Foto: SHUTTERSTOCK
postrekovač Počas horúceho, suchého leta sa oveľa viac šíria škodce. Mnohé majú vďaka nadmernému teplu o jednu až dve generácie navyše. Často ich neohrozujú ani prirodzení nepriatelia. Narastá aj riziko zavlečenia cudzokrajných chorôb, ktoré sú bežne rozšírené v subtropickej oblasti.

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #vysoké teploty #rastliny v lete
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december