Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides) je pomerne veľký ker, ktorý vyžaduje istý priestor. A keďže potrebujete rovno samčiu aj samičiu rastliny, miesto na pestovanie sa zdvojnásobí. Napriek tomu rakytník odporúčame. Skúste mu nájsť vhodné svetlé stanovište a neoľutujete. V podstate budete mať zdroj toho najlepšieho vitamínu C z prvej ruky. Len 10 až 12 plodov (závisí to do odrody a tiež od štádia zrelosti) pokryje vašu dennú dávku tohto vitamínu. Spomínanej veľkosti sa až tak obávať nemusíte. Pri zbere stačí konáre zrezať a rakytník bez problémov udržíte v primeraných medziach. Tento druh je známy tým, že rodiť začína najskôr vo štvrtom roku po vysadení, preto sa treba obrniť trpezlivosťou, no keď sa objavia prvé oranžové kôstkovičky, z roka na rok ich bude viac a viac.
Čítajte aj Konzumácia 1 až 2 hrstí tohto ovocia sa spája s nižším rizikom infarktu. Dopestujete ho bez chemických postrekovPlody plné zdravia
- Rovnako ako mrkva, aj oranžové plody rakytníka obsahujú veľa beta-karoténu (provitamínu A), ktorý si náš organizmus dokáže enzymatickými reakciami premeniť na dôležitý vitamín A. Asi najznámejšie sú jeho účinky na podporu zdravia očí, pokožky, nechtov či vlasov, no pozitívne ovplyvňuje aj chuť a čuch. Podporuje správne fungovanie imunitného systému a je tiež dôležitý pre produkciu progesterónu (ženského pohlavného hormónu), ktorý tvorí prirodzenú ochranu plodu v tele matky počas tehotenstva.
- Flavonoid kvercetín má mimoriadne vysoký antioxidačný potenciál. Už dlho je známe, že tieto sekundárne rastlinné látky sú dôležitými lapačmi voľných radikálov a tak pred nimi chránia náš imunitný systém.
- Antioxidačne pôsobí aj vitamín E a má tiež pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, i na koncentráciu. A môžete nám veriť, že na pamäť si v záhrade nič lepšie ako rakytník neodtrhnete.
- Bobule sú pomerne bohatým zdrojom vitamínu B12 (kobalamín), ktorý je nenahraditeľnou látkou pre krvotvorbu, vývoj a funkciu nervovej sústavy. Rakytníkova šťava je preto veľmi vhodnou potravinou pre vegetariánov aj vegánov.
Ako efektívne pozberať rakytník?
Plody rakytníka sa zberajú hneď po dozretí. V závislosti od odrody to môže byť už v prvej polovici júla (‘Sibírsky Rumenec’), no ovocinársky najcennejšie dozrievajú v auguste (slovenská odroda ‘Bojan’) až v druhej polovici septembra (slovenská odroda ‘Slovan’). A hoci nepozberané vydržia na konároch naozaj dlho a aj po mrazoch zostávajú jedlé, po prezretí praskajú. Akékoľvek poranenie sa potom rýchlo prejavuje oxidáciou, pri ktorej dochádza k starám značného obsahu vitamínu C.
- Na profiplantážach je zvykom, odrezať približne dve tretiny zarodených konárov a rýchlo ich previezť do mraziarne, kde sa šokovo zmrazia. Rovnako by ste mohli postupovať aj v domácich podmienkach, ak máte v mrazničke dostatok miesta. Zrežte časť zarodených konárov, poskracujte ich na menšie časti, dajte do vrecúšok a zamrazte. Potom sa dajú plody z konárov veľmi jednoducho oklepať a ďalej spracúvať.
- Pri odrodách dozrievajúcich v druhej polovici septembra sa dá v niektorých rokoch spoľahnúť aj na príchod prvých mrazov. Ak sa tak stane, skoro ráno vybehnite do záhrady, pod rakytník natiahnite plachtu a bobule z neho straste.
- Pri malých kroch sa dá rakytník obrať tak, že kôstkovičky stiahnete z konárikov pomocou vidličky.
- Niektorí pestovatelia využívajú rovnaké zberové hrebene, ako poznáte zo zberov čučoriedok.
- Funguje aj odstrihávanie plodov nožnicami.
Jedno je však isté. Pokiaľ ste si nevysadili odrodu rakytníka takmer bez tŕňov, ako je napríklad ‘Elizaveta’ alebo ‘Rosinka’, bez hrubých rukavíc sa pri rakytníku nezaobídete.