Ušetrite na pestovaní kvetov: Z týchto druhov každý rok získate stovky semien za nula eur

Stále slnečné a suché počasie je ideálne na to, aby ste si nazberali semená letničiek a obľúbených dvojročiek na budúcoročné vysievanie.

12.09.2023 06:00
zber semien Foto:
debata

Pri mnohých druhoch je zbytočné, kupovať nové semená. Ak máte zdravé rastliny, presievanie vlastných aksamietnic, nechtíkov, nezábudiek, mesačníc, černušiek, cheirantov, kapucínok, horčičníkov, cínií, slamienok či slamihoviek nie je problém.

  • Semená letničiek získate veľmi jednoducho. Po odkvitnutí a zaschnutí kvetu ich stačí vybrať zo súkvetia. Toto platí napríklad pri nechtíku, aksamietnici, ale aj cíniách.
  • Rovnako priamo do papierového vrecúška pozberáte orlíček. Jeho semienka zostávajú aj po usušení vo vnútri plodu.
  • Niektorým druhom semená dozrievajú postupne, preto je ich zber náročnejší a vyžaduje viac času. Napríklad topoľovke dozrievajú tobolky jedna po druhej odspodu smerom k vrcholu kvetnej stonky.
  • Iné treba zase zberať pred úplným dozretím plodu, ktorý inak praskne a semená sa rozptýlia do okolia, ako napríklad pri černuške, ale aj, už spomínanej topoľovke. Tobolky so semenami preto zberajte vtedy, keď je stopka plodu suchá, ale obal v ktorom sa nachádzajú semená ešte nepraskol. Dajte ich do zaváraninových pohárov, ale nezatvárajte ich vrchnákmi, len prekryte gázou a upevnite gumičkou. Plody sa po dosušení otvoria a semená z nich vypadnú. Potom ich môžete uložiť do papierových vrecúšok.
Semená nechtíka lekárskeho veľmi ľahko... Foto: SHUTTERSTOCK
nechtík lekársky Semená nechtíka lekárskeho veľmi ľahko vypadávajú z dokonale vyschnutých súkvetí. Stačí sa ich len jemne dotknúť. Získať ich môžete naozaj veľa. V ďalšom roku preto bez problémov dopestujete dosť kvetov napríklad na výrobu hojivej nechtíkovej masti.
rudbekia Čítajte aj Hľadáte trvalku kvitnúcu od leta až do mrazov? Tento druh vás presvedčí nenáročnosťou a žiarivými kvetmi

F1 hybridom sa pri domácom semenárčení radšej vyhnite

Tak, ako pri zelenine, aj pri kvetoch platí, že ak pestujete odrody s označením F1, ich potomstvo môže stratiť znaky (farba, veľkosť kvetov), pre ktoré ste si ich vybrali. Semená preto zberajte len z tých odrôd, ktoré v názve nemali označenie F1. Najčastejšie sa s ním v rámci ponuky kvetov stretnete pri gazániách, begóniách, petúnkach, fialkách sirôtkových, muškátoch a špeciálne šľachtených odrodách slnečníc napríklad na inú, než žltú farbu kvetov, na nízky rast či na viac než len jeden kvet na stonke.

Aj aksamietnice sú veľmi bohaté na dozrievanie... Foto: SHUTTERSTOCK
aksamietnica Aj aksamietnice sú veľmi bohaté na dozrievanie semien. Po uschnutí kvetu ho stačí uchopiť medzi prsty a potiahnuť smerom hore. Hneď získate niekoľko desiatok tmavých podlhovastých semien.

3 tipy ako si uľahčiť zber semien kvetov

  • Nad zberovým kornútkom, ktorý si ľahko zhotovíte z novinovej dvojstrany zatraste rastlinou tak, aby do neho semená popadali.
  • Papierové vrecúško pripevnite na kvet. Po jeho uschnutí stonku pod miestom upevnenia odstrihnite, otočte a zatraste, aby semená vypadli do vrecúška.
  • Aby vás so zberom semien slnečníc nepredbehli vtáky, natiahnite na odkvitajúce súkvetia bielu netkanú textíliu alebo inú, vzduch prepúšťajúcu látku.
Na zber semien sa najlepšie osvedčili rôzne... Foto: SHUTTERSTOCK
zber semien Na zber semien sa najlepšie osvedčili rôzne papierové kornúty a vrecúška.
tulipány Čítajte aj Tulipány, ktoré prežijú všetko: Skoro kvitnú, vôbec vás nepotrebujú a ešte sa aj samy rozmnožujú

Usušte ich a uložte v suchu

Pozberané semená zbavte nečistôt. Niektoré možno preosiať cez sito. Pred uskladnením ich nechajte poriadne presušiť (nie na priamom slnku). Predídete tak riziku vzniku plesne. Na uskladnenie semien do času sejby je najlepšie použiť papierové vrecúška. Pevne uzatvorené plastové nádoby nie sú vhodné, lebo semená by mohli v prípade, že ste ich dostatočne nepresušili splesnivieť. Rovnako je to aj so sklenenými nádobami. Použiť ich môžete len na naozaj dokonale presušené semená. Pri zbere a uchovávaní vlastných semien kvetov nezabudnite na riadne označenie druhu, prípadne aj odrody či výšky rastlín a dátumom zberu. Skladujte ich na suchom a dobre vetranom mieste.

Rýchly tip na praktické vrecúška, ktorých výrobu zvládnu aj deti: Uskladníte si v nich semená kvetov alebo zeleniny
Video
Slamiha slamienková: Ďalšia obľúbená letnička...
Cínie: Ak z nich chcete získať semienka, stačí...
+3Slamihovka ružová: Ak si chcete kvety nazberať...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #letničky #zber semien
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december