Pri mnohých druhoch je zbytočné, kupovať nové semená. Ak máte zdravé rastliny, presievanie vlastných aksamietnic, nechtíkov, nezábudiek, mesačníc, černušiek, cheirantov, kapucínok, horčičníkov, cínií, slamienok či slamihoviek nie je problém.
- Semená letničiek získate veľmi jednoducho. Po odkvitnutí a zaschnutí kvetu ich stačí vybrať zo súkvetia. Toto platí napríklad pri nechtíku, aksamietnici, ale aj cíniách.
- Rovnako priamo do papierového vrecúška pozberáte orlíček. Jeho semienka zostávajú aj po usušení vo vnútri plodu.
- Niektorým druhom semená dozrievajú postupne, preto je ich zber náročnejší a vyžaduje viac času. Napríklad topoľovke dozrievajú tobolky jedna po druhej odspodu smerom k vrcholu kvetnej stonky.
- Iné treba zase zberať pred úplným dozretím plodu, ktorý inak praskne a semená sa rozptýlia do okolia, ako napríklad pri černuške, ale aj, už spomínanej topoľovke. Tobolky so semenami preto zberajte vtedy, keď je stopka plodu suchá, ale obal v ktorom sa nachádzajú semená ešte nepraskol. Dajte ich do zaváraninových pohárov, ale nezatvárajte ich vrchnákmi, len prekryte gázou a upevnite gumičkou. Plody sa po dosušení otvoria a semená z nich vypadnú. Potom ich môžete uložiť do papierových vrecúšok.
F1 hybridom sa pri domácom semenárčení radšej vyhnite
Tak, ako pri zelenine, aj pri kvetoch platí, že ak pestujete odrody s označením F1, ich potomstvo môže stratiť znaky (farba, veľkosť kvetov), pre ktoré ste si ich vybrali. Semená preto zberajte len z tých odrôd, ktoré v názve nemali označenie F1. Najčastejšie sa s ním v rámci ponuky kvetov stretnete pri gazániách, begóniách, petúnkach, fialkách sirôtkových, muškátoch a špeciálne šľachtených odrodách slnečníc napríklad na inú, než žltú farbu kvetov, na nízky rast či na viac než len jeden kvet na stonke.
3 tipy ako si uľahčiť zber semien kvetov
- Nad zberovým kornútkom, ktorý si ľahko zhotovíte z novinovej dvojstrany zatraste rastlinou tak, aby do neho semená popadali.
- Papierové vrecúško pripevnite na kvet. Po jeho uschnutí stonku pod miestom upevnenia odstrihnite, otočte a zatraste, aby semená vypadli do vrecúška.
- Aby vás so zberom semien slnečníc nepredbehli vtáky, natiahnite na odkvitajúce súkvetia bielu netkanú textíliu alebo inú, vzduch prepúšťajúcu látku.
Usušte ich a uložte v suchu
Pozberané semená zbavte nečistôt. Niektoré možno preosiať cez sito. Pred uskladnením ich nechajte poriadne presušiť (nie na priamom slnku). Predídete tak riziku vzniku plesne. Na uskladnenie semien do času sejby je najlepšie použiť papierové vrecúška. Pevne uzatvorené plastové nádoby nie sú vhodné, lebo semená by mohli v prípade, že ste ich dostatočne nepresušili splesnivieť. Rovnako je to aj so sklenenými nádobami. Použiť ich môžete len na naozaj dokonale presušené semená. Pri zbere a uchovávaní vlastných semien kvetov nezabudnite na riadne označenie druhu, prípadne aj odrody či výšky rastlín a dátumom zberu. Skladujte ich na suchom a dobre vetranom mieste.