Ak si chcete vysadiť niečo iné ako vaši susedia, poobzerajte sa po moderných odrodách. Na trhu ich je neúrekom. Či už ide o farby, tvary kvetov, alebo výšky rastlín, vyberie si každý. Pri nakupovaní cibuliek si, ale, treba všímať aj tie najmenšie detaily. Ak sa spoliehate len na miesto pôvodu a krajiny ako Holandsko alebo Dánsko sú pre vás automaticky zárukou kvality, môžete naraziť. Veľmi veľa záleží na tom, či dodávateľ/predajca dodržal všetky nevyhnutné podmienky dopravy a skladovania kvetinových cibúľ. Rovnako dôležitý je aj ich obal. Musí byť vzdušný, aby sa nezaparili a neplesniveli.
Najkvalitnejšie cibule sa predávajú po jednej v obale s pilinami a s presným označením názvu odrody. Nechýbajú podrobnosti o veľkosti cibule, farbe kvetu, výške rastliny či podmienkach, aké vyžaduje.
1. V záhrade
Cibuľoviny môžete vysadiť podľa farieb, druhov, do riadkov, do hniezd alebo do skupín v trávniku. Drobné druhy najlepšie vyniknú zasadené na väčšej ploche. Priestor pod listnatými krami, ktoré im v čase kvitnutia ešte doprajú dostatok svetla ocenia tavolíny, snežienky, drobnokveté cesnaky, bledule, scily aj modrice. Dobrou pomôckou pri určovaní hĺbky výsadby je to, že cibuľa by mala byť dva- až trikrát hlbšie, ako je jej výška. Pred sadením odporúčame výsadbovú jamku vylepšiť dobre vyzretým kompostom a tak, ako pri iných rastlinách, ani v tomto prípade nezabudnite na zálievku.
2. Do kvetináčov
Využiť môžete modrice, snežienky, šafrany, tavolíny, puškínie, bledule, hyacinty, tulipány (skoré a poloskoré odrody) aj narcisy (miniodrody s viacerými kvetmi na stonke). Črepník vyberte vysoký aspoň 30 cm a cibuľky saďte vo vrstvách – na dno najväčšie a smerom hore menšie. Ukladajte ich blízko seba, ale tak, aby sa nedotýkali. Presýpajte ich 8 cm vrstvou substrátu, pričom posledná vrstva musí mať len 5 cm. Myslite na to, že výsadbová nádoba musí mať otvor na odtok prebytočnej vody a na dno treba dať vrstvu drenáže z keramzitu, kamienkov alebo z črepov terakotových kvetináčov.
Čo s vysadenými nádobami cez zimu?
- Aby cibule dobre zakorenili, treba ich poliať a podľa potreby zálievku opakovať až do mrazov.
- Cibule nesmú premrznúť, preto nádoby preneste do chladnejšej miestnosti v dome alebo ich zakopte v záhrade do hĺbky aspoň 20 cm.
- Ak nemáte inú možnosť, nechajte ich na balkóne, ale chráňte ich pred mrazom tak, že každý črepník obalíte bublinkovou fóliou, jutovinou alebo netkanou textíliou a postavíte na kus polystyrénu k stene
- budovy.
3. S inými rastlinami
Jarné cibuľoviny môžete kombinovať navzájom, ale pekne ukážu aj v spoločnosti iných druhov skoro na jar kvitnúcich rastlín. V prípade takejto výsadby najskôr do balkónovej debničky alebo inej zvolenej nádoby vysaďte cibule (tulipánov, narcisov), zasypte ich substrátom a až potom dosaďte sadeničky dvojročiek (nezábudky, sirôtky, sedmokrásky), pridajte brečtan alebo zakrpatený ihličnan.
4. Na vianočný stôl
Ak cibuľoviny do nádoby zasadíte do konca septembra, môžete ich prirýchliť na kvitnutie k Vianociam. Cibuľky potrebujú na zakorenenie 8 (šafrany) až 12 týždňov (tulipány). Počas tohto obdobia ich držte v chladnejšej miestnosti a potom ich preneste na svetlé miesto v byte. Vplyvom vyššej teploty a svetla začnú pučať a za niekoľko ďalších dní rozkvitnú.