Aby stromy dobre prezimovali, treba ich zásobiť správnymi živinami. Vyznáte sa v bohatej ponuke hnojív?

S príchodom jesene treba myslieť dopredu a postupne začať dreviny pripravovať na chladnú zimu. Týka sa to tak okrasných, ako aj ovocných drevín a hoci základné pravidlá sú rovnaké, zopár špecifík sa pri jednotlivých druhoch a skupinách rastlín nájde.

19.09.2023 06:00
hnojenie, minerálne hnojivo, jeseň Foto:
debata

Pokiaľ ide o aplikáciu hnojív v jesennom období, ak nič iné, tak si určite treba zapamätať aspoň toto: Na jesenné hnojenie vyberajte hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka. Tieto prvky pomôžu rastlinám (ovocným aj okrasným stromom a krom) lepšie prezimovať. Oba patria k dôležitým makroelementom čo znamená, že ich rastliny prijímajú vo veľkom množstve.

  • Fosfor: Ovplyvňuje množstvo úrody a jej kvalitu. Z ovocných druhov sú naň najviac náročné bobuľoviny. Stromy a kry reagujú na hnojenie týmto prvkom pomaly, pretože je v pôde málo pohyblivý.
  • Draslík: Priaznivo ovplyvňuje rast, kvalitu, množstvo aj skladovateľnosť úrody. Nedostatok tohto prvku pri ovocných stromoch spôsobuje mäknutie kôry, a tým náchylnosť na mechanické poškodenia a prenikanie patogénov. Na draslík sú náročné najmä kôstkoviny.

Chloridová alebo síranová forma draselného hnojiva?

Tento fakt treba rozlišovať hlavne pri hnojení zeleniny. Chloridovú formu draselných hnojív znesie zeler, mrkva, petržlen aj cvikla. Citlivé na chlór sú melóny, fazuľa, rajčiny, paprika, cibuľová zelenina.

zelené hnojenie Čítajte viac Takéto je tajomstvo úrodnej pôdy bez traktora aj vlečky hnoja. Po sezóne jej vráťte to, čo vám dala v podobe úrody

Porozmýšľajte na rozborom pôdy

Problematika používania hnojív je veľmi rozsiahla a komplexná. Podľa správnosti by ste mali dávku vhodného hnojiva prispôsobiť nielen potrebám konkrétnych druhov rastlín, ale aj aktuálnej zásobe živín v pôde. A to je pre záhradkárov najväčšia komplikácia. Dali ste si už niekedy vypracovať odborný agrochemický rozbor pôdy? Pravdepodobne nie, hoci odborníci upozorňujú, že táto investícia by vám umožnila nielen správne hnojiť, ale v konečnom dôsledky by ste ušetrili peniaze za nákup viaczložkových minerálnych hnojív.

6 pravidiel nielen jesenného hnojenia rastlín

Každopádne, vo všeobecnosti možno odporúčania na jesenné prihnojovanie okrasný, ale aj ovocných drevín zhrnúť takto:

  • K rastlinám je dobré, rozhodiť kompost a to do zimy pokojne opakovane. Postupne sa z neho uvoľnia potrebné živiny.
  • Pri použití pevných minerálnych hnojív ich vždy plytko zapracujte do pôdy, nikdy ich nenechávajte rozhodené na povrchu.
  • Kyslomilné druhy neprihnojujte alkalickými hnojivami.
  • Ak aplikujete hnojivový roztok, nikdy neprekračujte jeho koncentráciu – ani pri použití vo forme postreku, ani pri zálievku.
  • Potrebnú dávku hnojiva si vždy presne vypočítajte a riaďte sa údajmi na obale produktu.
  • Pri prepočte si všímajte, v akej forme je vyjadrený obsah živín v hnojive. Môžu to byť čisté živiny, teda napríklad P (fosfor) a K (draslík), alebo oxidová forma P2O5 a K2O.
kompost, kompostovanie Čítajte viac 3 najväčšie mýty o kompostovaní: Priznajte sa, ktorému ste dodnes verili? Najviac záhradkárov podľahne číslu dva
Jesenné hnojenie môžete dopriať všetkým pestovaným drevinám, no najviac prospeje tým, čo sú citlivejšie na poškodenie mrazmi.

Ideálna jesenná voľba pre záhradkárov

Kým jednozložkové hnojivá (obsahujú jednu konkrétnu živinu) sa aplikujú hlavne pri zásobnom hnojení, záhradkárom možno na každoročné jesenné prihnojovanie rastlín odporučiť viaczložkové minerálne hnojivá. Na trhu je ich viacero druhov od rôznych výrobcov, a hoci by mali mať všetky výrazne znížený obsah dusíka a zvýšený obsah draslíka, nie je na škodu, túto informáciu si pred kúpou na obale výrobku skontrolovať. Tieto hnojivá môžu byť univerzálne, alebo špeciálne, určené pre konkrétne skupiny rastlín. Ich pomer živín by mal byť špeciálne prispôsobený potrebám okrasných ihličnanov, okrasných opadavých drevín alebo ovocných stromov a krov. Koncom leta a začiatkom jesene môžete na ovocné stromy aplikovať minerálne hnojivo aj v kvapalnej forme, teda postrekom na list. Použite na to určené železité a horečnaté hnojivá. Týmto zásahom zároveň odstránite možný nedostatok mikroživín, ako je zinok, molybdén či meď. Vždy, ale, dodržte výrobcom odporúčanú koncentráciu roztoku.

Správne jesenné hnojenie zvyšuje odolnosť stromov a krov proti nízkym teplotám napríklad tým, že podporí dobré vyzretie ich pletív.
Aj dobre vyzretý kompost je vhodný na jesenné... Foto: SHUTTERSTOCK
kompost, ruže, jeseň Aj dobre vyzretý kompost je vhodný na jesenné prihnojenie okrasných či ovocných drevín. Zároveň plní funkciu ochrannej nástielky a ocenia ho napríklad ruže.

Pred zimou zabudnite na dusík

Dusík, ako živina rastu, je pre rastliny v zimnom období zbytočná. Podporuje tvorbu zelenej hmoty a znižuje odolnosť proti nízkym teplotám. K jesennému hnojeniu preto dusíkaté hnojivá nepatria.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ovocné stromy #okrasné stromy a kry #jesenné hnojenie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december