Možno ste sa už aj vy stretli s podobnými tvrdeniami o tom, ako vie vistéria v záhrade spôsobiť doslova katastrofu. Áno, v prípade vhodných podmienok na rast a bez správneho rezu vám môže prerásť cez hlavu. Pokojne si spraví oporu z iných okrasných drevín a bude sa plaziť kade-tade po trávniku. To jej, ale, nemôžete mať za zlé. Vysadili ste si popínavú rastlinu, ktorú treba držať pod kontrolou. Navyše, nejde len o to, aby sa nerozrastala kam nemá. Vhodným rezom ju zároveň prinútite krásnu kvitnúť. A o to vám predsa ide.
Nebojte sa nastaviť jej tvrdý režim
Konáre vistérie sa rozrastajú všetkými smermi a ovíjajú sa o všetko, čo im príde do cesty. Práve z tohto dôvodu ich treba držať pod kontrolou pravidelným rezom, čím zároveň podporíte bohaté kvitnutie. S rezom môžete začať v marci alebo v apríli pred nástupom vegetácie, pričom zrežte minuloročné výhonky na tri alebo štyri púčiky. Následne, ak sa vašej vistérii naozaj darí, druhý rez spravte po odkvitnutí nad strapcami kvetov alebo koncom zimy, keď odstránite všetky zbytočné konáre. Vždy myslite na to, že vistériu treba výrazne prerezať, inak sa naplní hororový scenár z úvodu článku. Ponechajte iba pevné a správnym smerom rastúce konáre a hlavné, ktoré sú ovinuté okolo opory. Keď jarné výhonky dosiahnu dĺžku 40 až 60 cm, zrežte ich nad tretím až piatym púčikom.
Čítajte viac Najlepšia popínavka na betónové ploty rastie rýchlo a bez opory, no dajte si veľký pozor na zámenu druhov. Jeden je inváznyVistéria vyžaduje pevnú oporu, ideálne kovovú a zapustenú do betónu, aby udržala veľký tlak ovíjajúcej sa liany a uniesla aj hmotnosť rastliny po daždi.
Máte obavy? Vysaďte si vistériu pôvodom z Ameriky
Tie najhoršie scenáre o tom, ako vistéria zničili to či ono sa týkajú ázijských druhov, konkrétne vistérie čínskej (Wisteria sinensis) a vistérie kvetnatej (W. floribunda).
- Vistéria čínska má kratšie strapce kvetov (do 20 cm) a výrazne voňajúce. Rozkvitajú naraz skoro na jar ešte pred pučaním listov.
- Vistéria kvetnatá kvitne na konci jari naozaj obrovskými strapcami kvetov (pokojne majú dĺžku aj 50 cm). V rovnakom čase ako kvety sa objavujú aj listy.
Zo severnej Ameriky pochádza menej rozpínavá vistéria krovitá (W. frutescens). Nerastie tak bujne a agresívne ako jej ázijskí príbuzní. Rozdiel je však aj v kvitnutí – nekvitne na jar, ale koncom leta.