Podľa všetkého existujú len dva typy ľudí – tí, čo ľalie milujú a tí, ktorí ich výraznú vôňu nedokážu zniesť. Ľalie sú však stáročia považované za symbol plodnosti, nádeje a budúcnosti. Stali sa súčasťou mnohých šľachtických rodov a do záhrady vnesú punc noblesy.
Rozmanitosť druhov
Ľalie patria medzi cibuľoviny, a rozsiahla čeľaď zahŕňa asi 110 druhov. Tie, čo sa pestujú v záhradách sa rozdeľujú do deviatich skupín, ako sú napríklad ázijské, čínske či americké hybridy, orientálne hybridy alebo botanické ľalie.
Nároky na pestovanie
Nie sú veľké, no treba poznať aspoň základné požiadavky rastlín na stanovište:
- Obľubujú slnečné miesta s jemným poludňajším zatienením.
- Väčšina druhov neznáša trvalé zamokrenie, preto vyžaduje drenáž.
- Hoci sú zväčša mrazuvzdorné, pre riziko silných holomrazov je dobré, na zimu ich prekryť hrubšou vrstvou suchého lístia a čečiny. Nástielku odstráňte koncom marca, pri čínskych ľaliách citlivejších na neskoré jarné mrazíky aj neskôr.
- Väčšina druhov vyžaduje neutrálnu až mierne kyslú pôdu. Ľalia Henryho, ľalia zlatohlavá a ich odrody znesú aj vápnik.
- Vo všeobecnosti musí byť pôda ľahšia, dostatočne hlboko priepustná, dobre zásobená humusom a živinami. Výnimkou je ľalia zlatohlavá, ktorej vyhovuje skôr doslova panenská pôda.
Čas na vysádzanie
Ľalie je najlepšie sadiť na jeseň v septembri až novembri. Nedávajte ich príliš blízko vedľa seba, lebo pri zahustení vo vlhkom počasí trpia hubovými chorobami. Hĺbka výsadby by mala byť 2– až 3-násobkom výšky cibule.
Pozor na výnimku! Ľalia biela sa sadí už v lete a veľmi plytko. Vrstva pôdy nad cibuľou by mala byť len 1 až 2 cm.
Ktoré druhy si vybrať?
Záleží napríklad aj na tom, prečo chcete ľalie pestovať.
- Ak napríklad zvažujete ich pravidelný rez do vázy, potom sú vhodné ázijské a LA hybridy (krížence ázijských a longiflorum hybridov).
- Na pohľad sú krásne plnokveté odrody ázijských hybridov, no nevoňajú, čo však môže byť pre niektorých pestovateľov výhodou.
- Miniatúrne odrody rovnakých hybridov, teda tiež bez vône s výškou do 40 cm, sa hodia na balkónové pestovanie v kvetináčoch.
- Ak túžite po očarujúcom záhradnom solitéry, zvoľte niektorý z čínskych hybridov. Mnohé dorastajú do výšky až 200 cm.
- Ešte mohutnejšie sú mnohé medziskupinové hybridy, napríklad orienpety (OT) vysoké 250 cm a na stonke nesúce často až 50 kvetov.
- Martagon hybridy kvitnú skôr, ako ostatné ľalie.
- Pokiaľ ide o botanické druhy, tým sa radšej vyhnite. Na rozdiel od nenáročných botanických tulipánov sú ľalie z tejto skupiny vyberavé na pestovateľské podmienky – také, ako majú v ich domovine im u nás vytvoríte len ťažko. Výnimkou je ľalia biela, ľalia Henryho a ľalia kráľovská.