Jeseň je super na sadenie ľalií, ale pozor, pre jeden druh to neplatí: Poradíme, podľa čoho vyberať, a ktoré radšej nepestovať

Zmienky o ľaliách siahajú ďaleko do histórie. Ich podoba sa napríklad našla vytesaná do jednej z pyramíd v Gíze z čias faraónov, približne 2 700 rokov pred n. l. Odhaduje sa, že do Európy sa dostali v období rímskej ríše.

27.09.2023 14:00
ľalia Foto:
debata

Podľa všetkého existujú len dva typy ľudí – tí, čo ľalie milujú a tí, ktorí ich výraznú vôňu nedokážu zniesť. Ľalie sú však stáročia považované za symbol plodnosti, nádeje a budúcnosti. Stali sa súčasťou mnohých šľachtických rodov a do záhrady vnesú punc noblesy.

Rozmanitosť druhov

Ľalie patria medzi cibuľoviny, a rozsiahla čeľaď zahŕňa asi 110 druhov. Tie, čo sa pestujú v záhradách sa rozdeľujú do deviatich skupín, ako sú napríklad ázijské, čínske či americké hybridy, orientálne hybridy alebo botanické ľalie.

Ľalia Henryho je jednou z troch výnimiek v... Foto: SHUTTERSTOCK
ľalia Henryho Ľalia Henryho je jednou z troch výnimiek v rámci botanických druhov ľalií, ktorá nemá prehnané pestovateľské nároky.

Nároky na pestovanie

Nie sú veľké, no treba poznať aspoň základné požiadavky rastlín na stanovište:

 • Obľubujú slnečné miesta s jemným poludňajším zatienením.
 • Väčšina druhov neznáša trvalé zamokrenie, preto vyžaduje drenáž.
 • Hoci sú zväčša mrazuvzdorné, pre riziko silných holomrazov je dobré, na zimu ich prekryť hrubšou vrstvou suchého lístia a čečiny. Nástielku odstráňte koncom marca, pri čínskych ľaliách citlivejších na neskoré jarné mrazíky aj neskôr.
 • Väčšina druhov vyžaduje neutrálnu až mierne kyslú pôdu. Ľalia Henryho, ľalia zlatohlavá a ich odrody znesú aj vápnik.
 • Vo všeobecnosti musí byť pôda ľahšia, dostatočne hlboko priepustná, dobre zásobená humusom a živinami. Výnimkou je ľalia zlatohlavá, ktorej vyhovuje skôr doslova panenská pôda.
figy, figovník Čítajte viac Praktické rady k rezu figovníka: Prerastá vám cez hlavu, zavadzia, nerodí?

Čas na vysádzanie

Ľalie je najlepšie sadiť na jeseň v septembri až novembri. Nedávajte ich príliš blízko vedľa seba, lebo pri zahustení vo vlhkom počasí trpia hubovými chorobami. Hĺbka výsadby by mala byť 2– až 3-násobkom výšky cibule.

Pozor na výnimku! Ľalia biela sa sadí už v lete a veľmi plytko. Vrstva pôdy nad cibuľou by mala byť len 1 až 2 cm.
Pri výsadbe ľalií myslite na to, že neznášajú... Foto: SHUTTERSTOCK
ľalia Pri výsadbe ľalií myslite na to, že neznášajú pôdu čerstvo vyhnojenú maštaľným hnojom.

Ktoré druhy si vybrať?

Záleží napríklad aj na tom, prečo chcete ľalie pestovať.

 • Ak napríklad zvažujete ich pravidelný rez do vázy, potom sú vhodné ázijské a LA hybridy (krížence ázijských a longiflorum hybridov).
 • Na pohľad sú krásne plnokveté odrody ázijských hybridov, no nevoňajú, čo však môže byť pre niektorých pestovateľov výhodou.
 • Miniatúrne odrody rovnakých hybridov, teda tiež bez vône s výškou do 40 cm, sa hodia na balkónové pestovanie v kvetináčoch.
 • Ak túžite po očarujúcom záhradnom solitéry, zvoľte niektorý z čínskych hybridov. Mnohé dorastajú do výšky až 200 cm.
 • Ešte mohutnejšie sú mnohé medziskupinové hybridy, napríklad orienpety (OT) vysoké 250 cm a na stonke nesúce často až 50 kvetov.
 • Martagon hybridy kvitnú skôr, ako ostatné ľalie.
 • Pokiaľ ide o botanické druhy, tým sa radšej vyhnite. Na rozdiel od nenáročných botanických tulipánov sú ľalie z tejto skupiny vyberavé na pestovateľské podmienky – také, ako majú v ich domovine im u nás vytvoríte len ťažko. Výnimkou je ľalia biela, ľalia Henryho a ľalia kráľovská.
Z okvetných lístkov ľalie bielej sa pripravuje... Foto: SHUTTERSTOCK
ľalia biela Z okvetných lístkov ľalie bielej sa pripravuje liečivá tinktúra, ktorá pomáha napríklad pri bolestiach svalov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #cibuľoviny #ľalie #vysádzanie cibuľovín
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december