Gladioly pripravte na zimu a ochráňte pred katastrofou: Zasiahnuť treba už teraz, inak v novej sezóne prídete o kvety

Milované, aj odstrkované. Také sú mečíky, u nás stále známejšie ako gladioly. Uznávaný pestovateľ a šľachtiteľ Peter Lelek im zasvätil celý život a Slovensku priniesol slávu v podobe mnohých očarujúcich odrôd. Teraz sa s vami podelí o to, ako mečíky úspešne prezimovať.

04.10.2023 14:00
mečíky, gladioly Foto:
debata

Pestovanie mečíkov podľa neho nie je náročné, no vyžaduje znalosť a hlavne dodržiavanie určitých zásad. A hoci je naša krajina pomerne malá, i tak treba prihliadať na to, kde ich pestujete. Na severe budú vyžadovať iný prístup než na juhu krajiny.

Mečíky aktuálne

Kým na jar sa zameriava na prípravu výsadby, v tomto období hlavne tí, čo majú mečíky ešte len prvý rok zvažujú, čo s nimi pred zimou. Základná a veľmi dôležitá informácia je, že tieto hľuznaté rastliny treba zo záhona vybrať. Nesnažte sa, prezimovať ich vonku. A kedy musia z pôdy von? Podľa pestovateľa aspoň mesiac po odkvitnutí, ale pokojne aj neskôr. „Dbajte na to, aby sa na listoch naplno nerozšírili hubové choroby. Ich spóry by v pôde počkali do novej sezóny a rastlinám opäť škodili,“ upozorňuje Lelek.

ľalia Čítajte viac Jeseň je super na sadenie ľalií, ale pozor, pre jeden druh to neplatí: Poradíme, podľa čoho vyberať, a ktoré radšej nepestovať
Po odkvitnutí mečíky prihnojte hnojivom s minimom dusíka, ale s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Hľuzy tak lepšie prezimujú.
Peter Lelek, pestovateľ a šľachtiteľ mečíkov
Hľuzy mečíkov z pôdy vyberajte aspoň mesiac po... Foto: SHUTTERSTOCK
mečíky, gladioly, jeseň Hľuzy mečíkov z pôdy vyberajte aspoň mesiac po odkvitnutí, ale pokojne aj neskôr.

Čo s nimi ďalej? Nepodceňte ochranu

„Po vybratí rastlín z pôdy stonku odlomte – nestrihajte ju ani nerežte. Odlomenie bude mať lepší efekt pri neskoršom morení hľúz proti strapkám,“ radí pestovateľ. Strapka mečíková (Taeniothrips simplex) patrí k najvážnejším škodcom mečíkov. Cicaním rastlinných štiav poškodzuje hlavne kvetné púčiky. Prezimuje na uskladnených hľuzách a pri vyššej skladovacej teplote sa môže aj rozmnožovať. Podľa Petra Leleka je prakticky jedinou spoľahlivou ochranou mečíkov proti strapkám jesenné morenie hľúz jedným z ochranných prípravkov. „Moriť stačí 15 minút v jednom z prípravkov Decis AL, Decis Protech alebo Karate Zeon 5 CS, pričom do roztoku pridajte aj Teldor 500 SC proti hubovým chorobám. Ak zvolíte iný fungicídny prípravok, jeho miešateľnosť s insekticídnym si overte pri kúpe.“

Strapka mečíková cicaním rastlinných štiav... Foto: SHUTTERSTOCK
mečíky, gladioly, strapka mečíková Strapka mečíková cicaním rastlinných štiav poškodzuje hlavne kvetné púčiky, čo sa prejavuje nerovnomerne roztrúsenými bielymi škvrnami.

Drobné poškodenie je v poriadku

Ak máte problém s drôtovcami a aj hľuzy sú nimi mierne poškodené, môžete ich uskladniť. Rovnako, ak sa na nich objavila druhotná infekcia baktériami, ktorú spoznáte podľa lesklých preliačin. Tie neodstraňujte, lebo hľuza by pri skladovaní presychala a navyše by sa tieto miesta mohli stať ložiskami ďalšej infekcie. Počas skladovania sa už rany nebudú zväčšovať a aj z takýchto hľúz vyrastú v novej sezóne ďalšie zdravé. Ak je však poškodenie výrazné, a to hlavne pri koreňoch a spiacich púčikoch, hľuzy vyhoďte. Nie sú do budúcej výsadby perspektívne.

Drobné guľôčky, ktoré na jeseň nájdete po... Foto: SHUTTERSTOCK
mečíky, gladioly Drobné guľôčky, ktoré na jeseň nájdete po obvode hľuzy sa nazývajú bruty. Mečíky si nimi môžete rozmnožiť.

Kam s hľuzami, aby bez ujmy vydržali do jari?

Po tom, čo hľuzy vyberiete z moriaceho roztoku, ponechajte ich aj so starou hľuzou a s koreňovým balom pri teplote približne 18 až 25 °C, asi 15 až 20 dní – potom by sa už mala dať stará hľuza ľahko oddeliť od novej. „Odstraňovať všetky šupiny neodporúčam, len prvú, prípadne druhú vrstvu, aby hľuza zbytočne nepresychala,“ upozorňuje pestovateľ.

Čo ich môže počas skladovania ohroziť?

Hľuzy mečíkov skladujte pri teplote 4 až 12 °C a vlhkosti 50 až 70 percent. Občas s nimi pohýbte, prevetrajte a skontrolujte ich zdravotný stav. Poškodiť ich môžu huby rodu Fusarium, spôsobujúce mäkkú bielu hnilobu. „Zvyčajne sa vyskytnú, keď hľuzy slabo vysušíte, zle namoríte alebo ich skladujete pri vysokej vlhkosti a zároveň vyššej teplote, alebo pri slabom vetraní skladovacieho priestoru,“ vysvetľuje Peter Lelek. Náchylnejšie na skladové hubové choroby sú aj hľuzy, ktoré boli počas sezóny prehnojené dusíkom.

ruže Čítajte viac Už teraz sa rozhoduje o budúcom kvitnutí ruží: Stručné rady na perfektný jesenný rez pomôžu aj začiatočníkom

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #mečíky #gladioly #zazimovanie hľúz #jeseň v záhrade
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december