Už teraz sa rozhoduje o budúcom kvitnutí ruží: Stručné rady na perfektný jesenný rez pomôžu aj začiatočníkom

V čase, keď ruže dokvitajú a spomaľuje sa ich rast, môžete pristúpiť k jesennému rezu - k poslednej úprave pred zazimovaním.

02.10.2023 06:00
ruže Foto:
debata

V podstate ide o kozmetické zásahy, ktoré sa týkajú tak pôdopokryvných, ako aj stromčekových ruží. Podporíte ich zdravý rast a do novej sezóny zlepšíte celkovú kondíciu rastlín. Upraviť, samozrejme, môžete aj kríčkové ruže. Jednoduchým zásahom pred zimou ich zmladíte, čo v budúcej sezóne prinesie bohatšie kvitnutie. Pri popínavých ružiach zabezpečíte, že sa energia rastu dostane mladým výhonkom, ktoré prinášajú kvety.

Dôležité pravidlá pracovnej hygieny

  • Pri reze vždy používajte ostré a čisté záhradnícke nožnice.
  • Rezné rany musia zostať hladké a keďže drevo ruží je dosť mäkké, nenabrúsenými nožnicami by ste ho mohli podrviť (reznú ranu rozstrapkať).
  • Nedokonalá rezná rana sa horšie zaceľuje, a navyše je vstupnou bránou pre rôzne patogény, ktoré v tomto prípade môžu ohroziť aj inak rezistentné odrody.
ľalia Čítajte viac Jeseň je super na sadenie ľalií, ale pozor, pre jeden druh to neplatí: Poradíme, podľa čoho vyberať, a ktoré radšej nepestovať

Ako rezať na jeseň?

Rovnako ako na jar musíte aj v tomto období prihliadať na typ ruže, ktorý režete. Ak patríte k začiatočníkom, určite vám pomôžu všeobecné zásady, ktorými nič nepokazíte, pretože vyhovujú všetkým ružiam. Kry, stromčeky, aj popínavé či pôdopokryvné rastliny ocenia to, keď ich zbavíte poškodených, odumretých a chorobami alebo škodcami napadnutých výhonkov. Vyrežte ich ako prvé a nebojte sa zarezať až do zdravého dreva, aby ani kúsok poškodeného na rastlinách nezostal. Rovnako odstráňte všetky výhonky, ktoré rastú v príliš zahustených častiach. Ker, ale aj stromček musí byť vzdušný, čím predídete vzniku hubových ochorení. Ponechané výhonky budú mať zároveň viac svetla, čo opäť podporí rast a zakladanie kvetných púčikov. Pri rozhodovaní sa, ktoré odstrániť si všímajte ich hrúbku a vyrežte tie najslabšie.

Dobre vyzretý kompost je vhodný na jesenné... Foto: SHUTTERSTOCK
kompost, ruže, jeseň Dobre vyzretý kompost je vhodný na jesenné prihnojenie ruží a iných okrasných drevín. Zároveň plní funkciu ochrannej nástielky.

Stromčekové ruže

Ako prvé odstráňte odkvitnuté kvety a usychajúce výhonkov, potom prejdite do zahustených častí korunky a odrežte aj slabé výhonky po jej obvode. Nezabudnite odstrániť výhonky vyrastajúce pod miestom štepenia. Ide totiž o prírastky podpníka – kvetov sa na nich v podstate nedočkáte. Navyše často veľmi konkurujú ušľachtilej časti stromčeka, dokonca sa môže stať, že celkom potlačia jej rast. Preto či vyrastajú z vyššej časti kmienka, alebo celkom z jeho bázy, vyrežte ich celé.

vistéria Čítajte viac Ničí strechy, búra pergoly, láme opory a ťahá sa desiatky metrov po záhrade. Naozaj je vistéria taká nezvládnuteľná?

Záhonové ruže

Z krov odstráňte v tomto období hlavne odkvitnuté kvety. Odrežte ich spolu s tromi listami tak, aby posledný ponechaný púčik smeroval von. Výhonok, ktorý z neho v ďalšej sezóne vyrastie, nebude ker zbytočne zahusťovať. Pri mnohokvetých ružiach odstráňte celé súkvetia nad prvým listom. Vyrežte všetky usychajúce výhonky až do zdravého dreva. Potrebujete zmladiť raz kvitnúce kry, ktoré kvitnú na starom dreve? Spravte to teraz. Celkom pri pôde vyrežte najstaršie konáre. Ostatné druhy kríčkových (záhonových) ruží zrežte hneď po opadnutí listov tak, že ker skrátite asi o tretinu výšky.

Záhonovým ružiam spolu s tromi listami odrežte... Foto: SHUTTERSTOCK
ruže, rez ruží Záhonovým ružiam spolu s tromi listami odrežte všetky zvyšky kvetov. Vyrežte suché a staré výhonky zo stredu kra. Po opadnutí všetkých listov zrežte ker o tretinu jeho výšky.

Pôdopokryvné ruže

Len málokedy potrebujú rez, no ak je odkvitnutých kvetov v poraste priveľa, môžete bez obáv pristúpiť k celoplošnému. Odstránite tak zvyšky kvetov aj časť tohtoročného obrastu. Dovnútra jednotlivých kríčkov dostanete svetlo a celý porast bude mať vyrovnanú výšku. Keďže ide o pomerne radikálny zásah, ružiam po ňom doprajte hnojivo s obsahom draslíka, aby pletivá stihli do príchodu mrazov dobre vyzrieť. Raz za štyri roky môžete odstrániť aj staré výhonky tesne pri pôde.

Pri mnohokvetých ružiach odstráňte celé... Foto: SHUTTERSTOCK
ruže, rez ruží Pri mnohokvetých ružiach odstráňte celé súkvetia nad prvým listom.

Popínavé ruže

Pestujete ich na pergole, oblúku alebo pri trelážovej opore? Nič to nemení na tom, že kvitnú na bočných výhonkoch minuloročného dreva. Preto dajte pri reze pozor, aby ste neodstránili tohtoročné výhonky – v budúcom roku na nich vyrastú krátke konáriky s kvetmi. Po odkvitnutí odrežte len zvyšky kvetov a neskôr, keď opadnú všetky listy, odstráňte slabé a odumreté výhonky. Mladé výhonky vyrastajúce nad miestom očkovania prichyťte k opore. Pri starších rastlinách môžete celkom pri pôde vyrezať konáre staršie ako štyri roky. Zdá sa vám, že z pôdy vyrastajú nežiaduce výhonky – vlky? Pri popínavých ružiach si to radšej overte tak, že trocha pôdy pri krčku rastliny odhrabte. Často ide o veľmi perspektívne mladé výhonky, vďaka ktorým sa popínavé ruže prirodzene zmladzujú.

Pri reze všetkých typov ruží odstráňte vždy ako... Foto: SHUTTERSTOCK
ruže, rez ruží Pri reze všetkých typov ruží odstráňte vždy ako prvé usychajúce alebo veľmi staré konáre.
bazalka Čítajte viac Bazalka a tajomstvo jej prezimovania: Takto budete mať obľúbenú bylinku poruke aj v tých najsilnejších mrazoch

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ruže #jesenný rez
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december