Objavte dokonalé kvety jesennej záhrady: Sú originálne, nenáročné, super do vázy a schopné rásť aj takmer v tieni

V jeseni kvitnúce veternice sú očarujúcimi trvalkami, ktoré ponúkajú elegantné kvety na dlhých stonkách v odtieňoch ružovej a bielej. Vyhovuje im polotieň, a tak rozžiaria aj tmavšie kúty, ktorých na jeseň v záhrade pribúda čoraz viac.

07.10.2023 08:00
veternica Foto:
Japonské veternice na jar ocenia prihnojenie kompostom alebo iným organickým hnojivom.
debata

U nás sa najčastejšie pestujú takzvané japonské veternice, najmä veternica hupehenská (Anemone hupehensis) a jej varieta japonica, ale aj veternica japonská (A. x hybrida), a veternica plstnatá (A. tomentosa). V závislosti od odrody začínajú kvitnúť už v priebehu neskoršieho leta. Nové kvety sa na takmer bezlistých a na koncoch vetvených stonkách neúnavne tvoria až do konca októbra. Čo však s nimi potom? Treba celú rastlinu zredukovať, alebo radšej počkať do jari?

Vďačné kvety do kytíc

Ak sa vrátime o krok späť, teda do obdobia plného kvitnutia, možno vás poteší, že veternice nepatria k trvalkám, ktoré potrebujú pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. V tvorbe ďalších ich tým výrazne nepodporíte. Čomu však môžete úspešne predísť, je tvorba a dozrievanie semien. To rastliny vo všeobecnosti vyčerpáva, a navyše sa pri dobrých pestovateľských podmienkach veľmi rada rozmnožuje samovýsevom. Pokojne si kvety narežte aj do vázy. Dlhé stonky odrežte teste pri pôde, čo podporí rast nových. Vyberajte také, na ktorých sú vrchné kvety už rozkvitnuté, ale na bočných výhonkoch prevažujú polootvorené púčiky. Aby veternice vo váze vydržali dlho čerstvé, po odrezaní ponorte konce stoniek na pár sekúnd do vriacej vody a potom hneď vložte do vázy. Vodu v nej pravidelne vymieňajte.

Foto: SHUTTERSTOCK
veternice

V dobrej spoločnosti

Jesenné veternice vyniknú na záhone s funkiami, papraďou, brunerami, alchemilkami aj s hortenziami. Saďte ich v skupinách po troch alebo piatich a pokojne kombinujte aj s ďalšími trvalkami, ako sú astry, rudbekie, rozchodníky či okrasné trávy.

ruže Čítajte viac Už teraz sa rozhoduje o budúcom kvitnutí ruží: Stručné rady na perfektný jesenný rez pomôžu aj začiatočníkom

Po odkvitnutí zrezať hneď, alebo počkať?

  • Jesenný rez veterníc nie je po odkvitnutí nevyhnutný, ale možný. Často sa, totiž, stáva, že stonky a listy do jari skôr zhnijú než zoschnú a nepôsobia celkom vábne. Preto veternice pokojne zrežte asi 10 cm nad pôdou, ale potom ich prekryte nástielkou z čečiny. Bude dobrou ochranou pred mrazom v oblastiach so studenými a vlhkými zimami.
  • Ak počkáte na jar, s rezom začnite už pomerne skoro, teda od konca februára alebo začiatku marca. V tomto čase si môžete zdravé a dostatočne veľké materské trsy aj rozmnožiť delením. Toto obdobie je ideálne tiež na vysádzanie nových druhov či odrôd veterníc – poskytuje im dostatok času na dobré zakorenenie, čo môže trvať až rok či dva. Áno, veternice sa na novom stanovišti udomácňujú pomerne dlho, preto buďte trpezliví, ak spočiatku rastú pomaly alebo nekvitnú. Po zakorenení vám to vynahradia.
mečíky, gladioly Čítajte viac Gladioly pripravte na zimu a ochráňte pred katastrofou: Zasiahnuť treba už teraz, inak v novej sezóne prídete o kvety
Krásne jesenné veternice kvitnúce až do októbra

Odrôd veterníc je veľa, no my sme pre vás vybrali tie, ktoré sú v našich podmienkach osvedčené a zároveň dostupné na kúpu u predajcov trvaliek.

Fotogaléria
Veternica ‘Regal Swan’ vznikla z odrody ‘Dainty...
Veternica ‘Pretty Lady Emily’ prekvapí...
+2Veternica hupehenská ‘September Charm’ spestrí...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #veternica #jesenné veternice
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december