Strom budúcnosti, ktorý rozžiari záhradu a zvládne všetky extrémy: Nevadí mu mráz ani horúce a suché leto

Parócia perzská známa ako perzský železný strom (perzské oceľové drevo) pochádza zo severného Iránu a rastie aj na Kaukaze. Botanicky je príbuzná hamamelu. Do pozornosti pestovateľov sa dostáva čoraz viac a to nielen pre krásne jesenné sfarbenie, ale hlavne pre odolnosť proti klimatickým zmenám.

26.10.2023 14:00
parócia perzská Foto:
debata

Parócia (Parrotia persica) sa označuje za strom budúcnosti, lebo okrem toho, že bez problémov znesie naše zimy aj v severných oblastiach, zároveň je výborne prispôsobená na suché a horúce letá. Červené kvety podobné hamamelovým rozkvitajú skoro na jar (koncom marca), ešte pred pučaním listov. Sú trochu nenápadné, no poskytujú potravu prvým opeľovačom. Parócia je veľmi atraktívna na jeseň, keď listy žiaria všetkými, pre toto ročné obdobie typickými farbami od žltej po purpurovočervenú. Pri starších stromoch je zaujímavá aj zimná štruktúra kmeňa a kostrových konárov. Odlupujúca sa hladká kôra je výnimočná vďaka mozaike sivých, zelených, béžových a hnedých plôšok.

krušpán, vijačka krušpánová Čítajte viac Krušpánu už dávno odzvonilo: Nahraďte ho jednou z týchto 6 drevín a živý plot budete mať ako z katalógu

Nielen základný druh

Na trhu je dostupná aj odroda ‘Pendula’. Zaujme tým, že konáre tvoria bohaté previsy. Výška rastliny je tak len 1,5 až 3 m, no oveľa výraznejšie rastie do šírky. Vetvenie je kaskádovité, takže pripomína zelený, na jeseň červeno-oranžový vodopád listov. Ak venujete viac času hľadaniu, v ponuke predajcov môžete natrafiť aj na odrodu ‘Vanesa’ so stĺpovitým rastom alebo ‘Select’, ktorej mladé listy majú fialový okraj.

Parócia perzská odroda ‘Pendula’ s previsnutým... Foto: SHUTTERSTOCK
parocia perzska Pendula Parócia perzská odroda ‘Pendula’ s previsnutým rastom konárov.

Potrebuje priestor

Ak sa vám parócia zapáči, treba počítať s tým, že zvyčajne rastie ako viackmenný strom s pomerne nízko položenými konármi do výšky 7 až 13 m. Nie je preto vhodná do celkom malých záhrad. Ak však máte dostatok priestoru a chcete si vysadiť naozaj krásnu a u nás stále netradičnú okrasnú drevinu, parócia perzská je presne pre vás. V konečnom dôsledku sa ani tej výšky netreba úplne obávať, lebo zo skúseností vieme, že dosiahne 9 m približne za 15 rokov, čo je dosť dlhý čas s možnosťou, ešte ju spomaľovať rezom.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Meijer Gardens (@meijergardens)

Aby sa parócii darilo, pri sadení dodržte tieto rady:

  1. Nájdite správne miesto: Parócia potrebuje slnečné stanovište a dostatočne priepustnú pôdu. Neznesie veľmi ťažkú ani premokrenie. Hoci rastie pomaly, treba počítať s tým, že istý priestor do budúcna zaberie. V okrasných škôlkach je dostupná ako viackmeň a vysokokmeň, ktorý vám v dospelosti pod korunou poskytne priestor na príjemné letné posedenie. Tak, ako všetky dreviny či trvalky, ktoré sa vyfarbujú do jesenných odtieňov, aj parócia najlepšie vynikne vysadená v popredí skupinky ihličnanov alebo vždyzelených drevín.
  2. Vykopte veľkú jamu: Ujatie kúpeného výpestka a naštartovanie rastu po vysadení bude o to úspešnejšie a rýchlejšie, ak nepodceníte veľkosť výsadbovej jamy. Treba ju vykopať naozaj veľkoryso, ideálne dvakrát tak hlbokú a trikrát tak širokú ako je koreňový bal rastliny. Paróciu však nesaďte hlbšie, ako rástla pôvodne, napríklad v nádobe, s ktorou ste ju kúpili. Hlbšiu jamu dosypte vrstvou drenáže a zmesou kyprej záhradnej zeminy a dobre rozloženého kompostu. Umiestnite do nej stromček, poriadne zalejte vodou, aby pôda vyplnila všetky medzery medzi koreňmi a dokonale ich obalila. Dosypte zeminou, utlačte, okolo kmienka vytvarujte závlahovú misu a výdatne zalejte. Ak sa po vsiaknutí vody pôda mierne prepadne, dosypte ju, prípadne povytiahnutím alebo utlačením upravte výšku výsadby.
  3. Nezabudnite na oporu: Pri vysádzaní, hlavne ak máte vysokokmeň (stromčeky s jedným kmeňom a korunkou), nezabudnite na oporu v podobe dostatočne dlhého a pevného kola. Aspoň prvé dve zimy sa v severnejších oblastiach odporúča, chrániť veľmi mladú paróciu proti mrazu. Neskôr už je dostatočne odolná.
cyprusovec leylandský Čítajte viac Chcete dvojmetrový, nepriehľadný živý plot už do troch sezón? Zabudnite na tuje. Toto dokáže len jeden druh

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #okrasná drevina #jesenné sfarbenie listov #parócia perzská
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december