Opadané lístie je užitočnejšie, než si myslíte: 17 spôsobov, ako ho využiť vo svoj prospech prakticky aj kreatívne

Opadané listy sú neoceniteľným zdrojom živín a ponúkajú nespočetné možnosti, ako ich efektívne využiť. Napriek tomu sú často vnímané len ako záhradný odpad, s ktorým treba rýchlo skoncovať.

30.10.2023 14:00
jeseň, lístie, AI foto, Midjourney Foto:
debata

Skúste ich však nevnímať ako každoročnú prácu navyše, ale ako príležitosť, získať viac − od kompostu bohatého na živiny až po kreatívne využitie. Pozrite sa s nami na možnosti ich maximálneho využitia.

1. Do klasického kompostu

V tomto smere má lístie dve roviny. Dalo by sa povedať, že ak je zo stromov čerstvo opadnuté a mokré, ide o dusíkatú, teda vlhkú surovinu. Ak sa vám ho však počas suchých slnečných dní podarí vysušiť, získate pomerne kvalitný uhlíkatý materiál. Ten môžete podrviť a prisýpať do kompostu – striedať ho napríklad so zvyškami rastlín z hriadok, alebo s pokosenou trávou. Veľmi praktické tiež je, lístie pozberať do rašlových vriec alebo do zásobníka z kovového pletiva a nechať ho celú zimu vystavené počasiu. Postupne výrazne zmení objem aj štruktúru. Na jar, keď ho budete miešať s pokosenou trávou, rýchlejšie sa rozloží.

kompost, kompostovanie Čítajte viac 3 najväčšie mýty o kompostovaní: Priznajte sa, ktorému ste dodnes verili? Najviac záhradkárov podľahne číslu dva

2. Praktický termokompost

Skvelo sa dá využiť skoro na jar, keď ním zvýšite teplotu v skleníku alebo v parenisku. A viete, čo to znamená? Že budete siať skôr, než susedia. Presný návod na to, ako si ho vyrobiť s pridaním opadaného lístia nájdete v článku Rastliny ho budú milovať: Špeciálny kompost ich zahreje a vás expresne rýchlo zbaví hromady záhradného odpadu.

Vždy je dobré, odkladať si bokom suché konáre,... Foto: SHUTTERSTOCK
kompost Vždy je dobré, odkladať si bokom suché konáre, suché stonky trvaliek, suché steblá okrasných tráv či suché opadané lístie. V jesenných mesiacoch je tohto materiálu veľa, no počas sezóny vám bude pri kompostovaní chýbať.

3. Listovka

Vyrába sa kompostovaním lístia a je výbornou zložkou substrátov na pestovanie rastlín. Lístie pohrabte na jednu kopu a prikryte tenkou vrstvou pôdy tak, že vytvoríte akúsi hrobľu. V nej vznikne prostredie na jeho pomalú fermentáciu, ktorá trvá 3 až 5 rokov. Počas tohto obdobia hrobľu sústavne prelievajte vodou. Najlepšie takou, ktorú obohatíte o dusík pridaním rozpustného hnojiva. V priebehu roka hrobľu lístia viac ráz premiešajte. Výsledkom je substrát, ktorý obsahuje viac ako 50 percent organických látok. Doň potom môžete primiešať menšie množstvo záhradnej humusovej hlinitej, slabo kyslej zeminy.

Ak máte takú možnosť, dobré je, spraviť si... Foto: SHUTTERSTOCK
lístie, listy, jeseň, zásobník, opadané lístie Ak máte takú možnosť, dobré je, spraviť si zásobu suchého opadaného lístia na neskoršie využitie.

4. Súčasť domáceho substrátu

Ak si miešate vlastné pestovateľské substráty, ako jednu z výživových zložiek si pripravte aj kosačkou podrvené lístie. Ideálne z ovocných drevín, lebo najmä orechové, brezové, vŕbové či topoľové obsahuje veľa trieslovín a iných biologicky aktívnych látok, ktoré sa pomerne dlho rozkladajú.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #hydina #jeseň #lístie #kompost #ako využiť
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december