Jabloní je na trhu skutočne veľa a vybrať si tú pravú môže byť neľahká úloha. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré vám pomyselnú množinu zúžia.
- V prvom rade treba myslieť na to, aby bola daná odroda vhodná do vašej pestovateľskej oblasti. Aj medzi jabloňami nájdete teplomilnejšie a také, čo znesú aj trochu drsnejšie klimatické podmienky.
- Dobré tiež je, informovať sa o vlastnostiach podpníka, napríklad z pohľadu kvality pôdy.
- Po tomto site sa okruh pre vás vhodných odrôd o niečo zmenší, no selekcia ešte nekončí. Teraz sa zamerajte na odolnosť proti chorobám, najmä chrastavosti a múčnatke. Vyšľachtené sú totiž odrody dokonca až rezistentné k týmto vážnym chorobám jabloní. Ak máte s ich výskytom zlé skúsenosti, rozhodne voľte len rezistentné, prípadne aspoň tolerantné odrody.
- No a v tomto bode sa už môžete zaoberať obdobím dozrievania a chuťovými vlastnosťami jabĺk.
Predstavíme vám tie odrody jabloní, ktoré sú podľa nášho názoru naozaj chutné. Veríme, že si medzi nimi rovnako nájdete svojich favoritov.
‘Topaz’
Stromy tejto českej odrody sú úplne odolné proti chrastavosti a tiež veľmi odolné proti múčnatke. Plody zvyčajne dozrievajú začiatkom októbra. V dobrej pivnici vydržia do apríla až mája. Majú akurát veľkosť, peknú červenú farbu a kyslastú, sviežu chuť. Veľmi dobrá je aj mutácia tejto odrody ‘Red Topaz’.


‘Fuji’
Veľmi neskorá zimná odroda sa vyznačuje naozaj dlhým obdobím skladovania (do mája až júna v dokonalej pivnici). Aby však bola úroda reprezentatívna, stromy vyžadujú prebierku plodov. Zberajú sa v polovici októbra, konzumne dozrievajú v januári. Dužina je veľmi šťavnatá a sladká. Stromy sú veľmi odolné proti múčnatke a vhodné najmä do teplých a stredných polôh.

‘Rubinola’
Jednu z najobľúbenejších zimných odrôd oceňujú hlavne deti nielen pre primeranú veľkosť plodov, ale aj veľmi sladkú a šťavnatú dužinu. Zber je možný v druhej polovici septembra, jablká vydržia v bežnej pivnici do februára. Pri reze je dôležité prihliadať na to, že stromy rodia na dlhom dreve. Sú rezistentné proti chrastavosti a na múčnatku málo náchylné.


‘Pinova’
Keďže ide o zimnú odrodu, plody sa zberajú koncom septembra, konzumne dozrievajú v decembri a uskladnené vydržia do apríla. Základná farba šupky je žltá, z veľkej časti ju však prekrýva červenooranžové líčko. Dužina je pevná a šťavnatá, sladká s jemnou kyselinkou. Stromom sa najlepšie darí v teplých a stredných polohách.

‘Gala’
Jesenná (niekedy označovaná aj ako skorá zimná) odroda dozrieva začiatkom septembra. V dobrej pivnici sa dajú stredne veľké plody skladovať do januára až februára. Majú veľmi šťavnatú dužinu a jemne sladkú chuť. Príjemne voňajú. Určite ste sa už stretli aj s niektorým z mnohých klonov alebo mutácií tejto odrody, ako sú ‘Gala Rosa’, ‘Gala Schnitzer’ (‘Schniga’), ‘Galaxy’ alebo ‘Gala Must’.

‘Sirius’
Táto neskoro zimná odroda sa zberá v polovici októbra, no konzumne dozrieva v decembri. V dobrých podmienkach vydrží v pivnici až do apríla. Ide o zástupcu žltých odrôd s veľmi šťavnatou a sladkou dužinou. Ide o odrodu rezistentnú proti chrastavosti, dobre odoláva aj múčnatke. Spolu s ďalšími (‘Opál’, ‘Orion’, ‘Heliodor) je považovaná za ekologickú náhradu obľúbenej odrody ‘Golden Delicious’. Menšou nevýhodou je, že stromy najlepšie prosperujú v nižších až stredných polohách.
