Druhom, ktorý potrebuje sejbu už v decembri je napríklad muškát. Jeho pestovanie zo semien v domácich podmienkach nie je celkom bežné, no ak sa už nudíte, skúste. Osivo dnes kúpite bez väčších problémov, no treba počítať s tým, že jeho cena je v porovnaní s inými letničkami vyššia. Za vrecúško zaplatíte v priemere viac ako tri eurá za 8 až 11 semien.
V predaji nehľadajte konkrétne odrody. V osive muškátov sa zväčša rozlišuje len druh (krúžkované, štítovitolisté – previsnuté) a následne sú na vrecúška s osivom uvádzané farby kvetov. Vždy ide o F1 hybridy.
Pred sejbou sa odporúča, namočiť osivo na 24 hodín do vlažnej vody. Urýchlite tak klíčenie. Vysievajte na preparený substrát do riadku a veľmi riedko. Jemne zasypte rovnomernou vrstvou zeminy (maximálne pol centimetrovou) a pritlačte doštičkou. Aby ste drobné semená nevyplavili, výsev zalievajte rosením. Substrát nesmie preschnúť. Na udržanie vlhkosti a tepla môžete výsevnú misku prekryť fóliou (ideálne je použitie domáceho miniskleníka) alebo sklom, ktoré odstráňte hneď ako sa objavia prvé klíčne listy.
Už to, že s výsevom začínate v zimnom období značí prvú komplikáciu. Svetla je málo a tepla v pomere k nemu vo vykurovaných priestoroch neprimerane veľa. Rastlinky tak bývajú často vytiahnuté a slabé. Takéto skoré výsevy sa preto nezaobídu bez prídavného osvetlenia. Počas prvých dvoch až troch týždňov prisvetľujte aspoň 100 wattovou žiarovkou každú výsevnú nádobu 12 až 16 hodín denne. Po štyroch týždňoch malé muškáty presaďte do črepníkov s priemerom 6 cm a udržujte pri teplote 16 až 20 °C.
Čítajte viac Osevný plán pre zeleninové hriadky budete mať hotový do pár minút, vďaka tomuto tipu: Neuveríte, aké je to ľahkéAsi o tri týždne mladú rastlinku zaštipnite. Odstránite tak rastový vrchol a podporíte rast bočných výhonkov. Vaše muškáty budú robustnejšie a vitálnejšie. Po prekorenení substrátu v črepníkoch ich môžete presadiť do balkónových nádob.
Pestrofarebné petúnky
Rovnako ako muškáty patria k veľmi obľúbeným balkónovým letničkám. Ich predpestovanie trvá o niečo kratšie, no v porovnaní s inými letničkami sme stále na minimálne troch mesiacoch. So sejbou však môžete počkať aj na začiatok januára. Tento druh je už dostupný v konkrétnych odrodách a ponuka osiva je ozaj bohatá – vo farbách aj tvaroch kvetov.
Postup pri vysievaní je rovnaký ako v prípade muškátov s tým rozdielom, že semená sa nenamáčajú. Počas klíčenia udržiavajte optimálnu teplotu 20 až 22 °C a vyššiu vzdušnú vlhkosť. Aby ste po vyklíčení predišli padaniu mladých rastliniek, treba prekrytie výsevných misiek včas odstrániť.
Asi po dvoch týždňoch znížte teplotu na 16 až 18 °C. Teraz už musia mať rastliny naozaj dostatok svetla, inak sa budú vyťahovať. O približne ďalšie dva týždne ich môžete pikírovať do väčších kvetináčov.
Ak je to možné, kupujte peletované osivo
Skúste sa naň pri výbere semien petúnok zamerať, pretože vám veľmi uľahčí prácu. V tomto prípade sa ale nezasýpa substrátom, len jemne utlačí doštičkou. Dôležité tiež je, aby ste výsev hneď výdatne zaliali, inak sa obal okolo semienka nerozpustí a to nebude môcť klíčiť.