Okrem neskorých jarných mrazov a známej apoplexie, sa musia mať na pozore aj pred ďalším vážnym problémov tohto ovocného druhu – moniliózou.
Moníliové usychanie (spála) kvetov a výhonkov je pre marhule zvlášť zákerná choroba (v tomto prípade nejde o moníliovú hnilobu ovocia, ktorú spôsobuje príbuzná Monilinia fructigena). Výraznou mierou sa môže podieľať aj na apoplexii, teda mŕtvici marhúľ, čo znamená úplný koniec stromu. Huba Monilinia laxa infikuje kvety a mladé pučiace letorasty v období kvitnutia, najmä ak prevláda daždivejšie počasie.
Je zaujímavé, že práve dlhšie trvajúce teploty pod 12 ºC silne podporujú vznik infekcií.
Nebezpečné je, že ak sa v tomto období vyskytnú aj neskoré mrazy, menej skúsení záhradkári si príznaky napadnutia – zhnednuté a ovísajúce kvety – ľahko pomýlia práve s mrazovým poškodením. Strom majú pritom infikovaný nebezpečnou hubou.
Takto si budete istí
Na spoľahlivé overenie si, či ide o moníliou napadnuté alebo zmrznuté kvety si zaobstarajte lupu. Vďaka nej totiž uvidíte, či sa na poškodených kvetoch nachádzajú drobné krémové vankúšiky huby. V takom prípade ide o moniliózu a mycélium postupne prerastie aj do výhonkov a tenších konárov, ktoré následne zvädnú a uschnú.Zasiahnuť treba preventívne, nie až po zistení príznakov
Proti moníliovému usychaniu kvetov a výhonkov je naozaj účinná iba preventívna chemická ochrana. Stromy sa odporúča ošetrovať pri premenlivom počasí s daždivými a chladnejšími dňami na začiatku kvitnutia a pri dokvitaní. Aplikácia postrekovej tekutiny musí byť dôkladná.
- Prípravok povolený v malospotrebiteľskom balení: fungicíd Prolectus.
- Počet aplikácií: najviac 3-krát za sezónu.
- Interval medzi aplikáciami: 7 dní
Dôležitým preventívnym zásahom proti výskytu moniliózy kôstkovín je odrezanie všetkých napadnutých a suchých konárov aj zaschnutých moníliových múmií ovocia (spolu s časťami konárikov).