V ponuke ho má i dnes niekoľko výrobcov a to vo forme plstených pásov alebo dodávaného v pilinách. Ide o roztoča, ktorý má vysokú bioregulačnú schopnosť. Skvelé na ňom je, že ak sa budete o ovocné stromy a kry starať podľa odporúčaní, tento dravý roztoč sa namnoží, bez problémov prezimuje a škodce dlhodobo udrží pod hladinou škodlivosti. Pri správnom postupe bude investícia do kúpy jednorazová a účinnosť dlhodobá.
Čítajte viac Ovocinári upozorňujú na zvýšené riziko napadnutia marhúľ a jabloní: Až dve vážne choroby vás môžu pripraviť o úroduDravý roztoč sa veľmi rýchlo rozšíri a v rámci dvoch sezón vám úplne vyrieši problém s ochranou proti škodlivým roztočom a roztočcom. Využijete ho pri pestovaní viniča, jabloní, hrušiek, broskýň, marhúľ, višní, čerešní, egrešov aj ríbezlí. Typhlodromus pyri je prirodzeným nepriateľom škodlivých roztočov a roztočcov, ako sú roztočec chmeľový, roztočec ovocný, hálkovec viničový či roztoč viničový. Na pestovaných rastlinách ich intenzívne vyhľadáva a požiera.
Aplikujete raz, pomáha dlhodobo
Veľkou výhodou je, že v prípade nedostatku potravy dravé roztoče nehynú, ale dokážu sa uživiť peľom, prípadne pomerne dlho hladovať. Bioagens zostáva v poraste počas celého obdobia svojho života, rýchlo sa rozmnožuje a bez problémov prezimuje.
Pozor na to, aké ochranné prostriedky používate
Ak sa už raz rozhodnete, že si Typhlodromus pyri do záhrady prinesiete, musíte na to pri ďalšej starostlivosti o pestované ovociny myslieť. Znamená to, že budete vyberať len postreky netoxické pre tohto roztoča. Ako predjarný postrek použite napríklad použiť Boroil s Kocide 2000, pričom tento prípravok sa dá nahradiť Controlphyt Cu alebo CuproTonic-om. Vhodná je aj kombinácia Aquqsilikat-u s Thiovit Jet, no až v druhom roku po aplikácia dravého roztoča v záhrade.
Plstené pásy s roztočom sa pripevnia na kry viniča alebo na konáre stromov. Počas prvých dvoch sezón dochádza k stabilizácii populácie Typhlodromus pyri , až potom k plnému účinku bioagensa.
Na dravého roztoča treba myslieť aj pri letnom reze stromov. Pretože sa nachádza na všetkých výhonkoch vrátane tých, ktoré budete odstraňovať, je vhodné po reze ich nechať v korune stromov. S postupným zasychaním sa roztoče premiestnia do zdravých častí rastliny. Zrezané a suché konáre môžete z koruny odstrniť asi po týždni.