Figovníky sú na rez nenáročné, no nie z pohľadu, že ho nevyžadujú, ale preto, že sa nemusíte obávať poškodenia dreviny. Tento druh znáša orezanie výborne, dokonca potom bohato obrastá. Nerezať vôbec je chyba. Zbytočne dlhé výhonky neprospievajú úrode.
Figovník najlepšie rodí na kratších bočných konárikoch.
Aj u nás môže rodiť dvakrát
Veľa však záleží od pestovateľskej oblasti, od konkrétneho umiestnenia rastliny v rámci záhrady a tiež od počasia v danej sezóne.
- Prvá úroda dozrieva začiatkom leta na vlaňajších letorastoch.
- Druhá úroda sa tvorí na výhonkoch z aktuálneho roku a mala by dozrievať neskoro na jeseň.
S jarným rezom opatrne
Odporúča sa po posledných neskorých mrazoch. Výhodou je, že dobre vidíte všetky namrznuté časti konárov, takže ich môžete zakrátiť. Ak vám však figovník rodí, nerežte príliš hlboko. Obrali by ste sa o prvú, najsilnejšiu úrodu. Hlbší rez v tomto termíne je vhodný pre stromy, ktoré nerodia a je treba ich podporiť v tvorbe mladších výhonkov.
Pri reze postupne odstraňujte:
- Výhonky, ktoré smerujú dovnútra kra. Myslite na to, že príliš hustý ker slabo rodí. Plody v zatienených častiach nerastú, a ak sa aj vytvoria, pre nedostatok svetla nedozrievajú.
- Až do zdravého dreva zrežte výhonky poškodené mrazom. Najviac namŕzajú mladé, teda minuloročné. Výhodou pre vás bude, že na základe rezu sa začnú rozkonárovať a následne do roka vytvoria rodivý obrast.
- Zbavujte sa priebežne (každých pár rokov niektorej) starej zhrubnutej časti kra tak, že ju hlboko zrežete a nahradíte novými výhonkami. Takto sa vám nestane, že sa bude zóna rodivosti posúvať vyššie a vyššie.
Hlbšie zásahy do starého dreva mu nevadia
Ak teda máte staršiu rastlinu, ktorej tvar vám už nevyhovuje, pokojne ju výraznejšie znížte a prerežte. Väčšie rany zatrite štepárskym voskom alebo stromovým balzamom. Zo spiacich púčikov postupne vyrastú dlhé mladé výhonky. Z nich si vyberiete tie, ktoré vám budú najlepšie vyhovovať, a z ktorých si vybudujete novú kostru kra, prípadne korunku, ak máte figovník v tvare stromčeka.