Ak ste čítali náš článok o správnom čase a spôsobe zberu cibule, určite viete, že rovnako dôležité je to, ako dlho a do akej miery necháte úrodu pred uložením do skladovacích priestorov vysušiť.
- Cibuľa nesmie byť po zbere vystavená priamym slnečným lúčom ani príliš vysokým teplotám, ktoré hrozia napríklad pri sušení na uzavretých povalách, kde sa môže teplota v horúcich dňoch hravo vyšplhať aj nad 40 °C.
- Nevyhnutné je počas sušenia aj dostatočné prúdenie vzduchu, čo vylučuje využívanie uzavretých miestností.
Tým najideálnejším riešením tak zostáva, rozvešať cibuľu pod strechu stodoly, záhradného domčeka, altánku, terasy či inej záhradnej stavby, ktorú máte k dispozícii.
Čítajte aj Čo hrozí rajčinám v tomto daždivom počasí? Smutná pravda o budúcnosti vašich rastlín, ktorú vám nikto na rovinu nepovieAkým spôsobom však dostať toľkú úrodu pod strechu?
Niektorí záhradkári ju viažu do vrkočov a vešajú na trámy, iní len tak, vo zväzkoch podobne ako cesnak. My sme zvolili jednoduchý, no funkčný sušiak v podobe rámu s latkami v presne daných rozstupoch, ktorý sme potom spolu s pozberanou cibuľou zavesili pod strechu stodoly.
Pokiaľ ide o veľkosť rámu, treba počítať s hmotnosťou úrody tak, aby ste boli schopní sušič zavesiť kam potrebujete. Náš variant má rozmer 80 × 60 cm, pričom sa naň zmestilo približne 130 cibúľ strednej veľkosti a dvaja dospelí muži nemali problém, zavesiť ho do pripraveného systému dvoch lán vo výške približne 190 cm.
6 pravidiel skladovania cibule po dôkladnom presušení
- Uschnutú vňať odrežte nad miestom zalomenia a korienky skráťte asi na pol centimetra.
- Na skladovanie zvoľte debničky, do ktorých cibuľu uložte ideálne v jednej vrstve, alebo rašlové (sieťové vrecia). Tie je lepšie zavesiť do priestoru, než nechať stáť na podlahe. Radšej si, ale, zaobstarajte viac menších, než jedno veľké na všetku úrodu.
- Skladovaná cibuľa nesmie zmrznúť, preto, ak sa aj povala na jeseň javí ako skvelým miesto na uchovanie úrody, fungovať to bude len v prípade, že ani počas silných mrazov tu teplota neklesne po 0 °C.
- Pivnica je vzhľadom na tmu, ktorá bráni predčasnému klíčenie cibule dobrou voľbou, ale len vtedy, ak nie je príliš vlhká (optimum je 65-percentná vzdušná vlhkosť).
- Dôležité je vetranie, presnejšie prúdenie vzduchu v bezprostrednom okolí skladovanej úrody. Vďaka tomu nezačne naberať vlhkosť a hniť.
- Cibuľa by mala mať pri skladovaní vyhradený priestor bez prítomnosti iných plodín, hlavne zemiakov.