Automatické zavlažovanie? Tu sú štyri jeho výhody

Krásna záhrada je pýchou každého záhradkára. Počas horúcich letných dní si však vyžaduje množstvo starostlivosti. Automatizované zavlažovanie vám uľahčí starostlivosť o trávnik a záhradu.

23.06.2021 06:00
zavlazovanie Foto:
debata (1)

Záhradkári často robia chybu, keď polievajú príliš veľa, príliš málo alebo jednoducho nesprávne. Automatické systémy zabezpečia prísun správneho množstva vody v správny čas. Zoptimalizované polievanie ušetrí nielen prácu, ale aj peniaze.

Zabudnite na manuálne polievanie

Automatické zavlažovacie systémy sú riadené pomocou zavlažovacieho počítača a rozvodov. Sú vybavené spoľahlivými časovými alebo senzorovými systémami, ktoré zaistia, že zalievaná plocha dostane potrebné množstvo vody bez toho, aby ste museli systém manuálne obsluhovať.

kosacka Čítajte aj Cesta k dokonalému trávniku alebo ako vybrať správnu kosačku

„Riadiaca jednotka sa namontuje priamo na vodovodný kohútik, alebo k dažďovému barelu. Zavlažovacie počítače sú kompatibilné, takže sa hodia pre všetky bežné systémy. Výhodou automatizácie zalievania je možnosť ovládať až 6 rozvodov naraz a nastaviť niekoľko zavlažovacích programov. Týmto spôsobom je možné vo vašej záhrade zavlažovať oblasti s rôzne silnou intenzitou,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Automatizáciu na záhrade oceníte predovšetkým počas vašej neprítomnosti a počas dovoleniek. Nemusíte sa totiž obávať, že by záhrada bez vašej starostlivosti vyschla.

Šetrné k prírode aj peňaženke

Problematika životného prostredia a udržateľnej budúcnosti sú čoraz viac skloňované v každodennom živote. Úspora vody na záhrade je jedným z prvých krokov, ktoré môžete podniknúť smerom k udržateľnejšiemu spôsobu života.

terasa Čítajte aj Pergola či prístrešok patria do každej záhrady!

„Automatické zavlažovacie systémy dokážu ušetriť až 70 % vody spotrebovanej na záhrade. Takýto systém určite oceníte, ak vám ochrana životného prostredia nie je ľahostajná. Inštaláciou meračov vlhkosti dokáže systém vyhodnotiť potrebné množstvo vody. Merače vlhkosti nájdete v dvoch variantoch: meranie podľa vlhkosti pôdy alebo podľa evapotranspirácie. Druhý variant je komplexný systém sledujúci teplotu vzduchu, slnečné žiarenie, vlhkosť vzduchu a množstvo zrážok. Táto metóda je veľmi presná a ušetrí obrovské množstvo vody a financií,“ vysvetľuje odborník.

Zdravšia záhrada a ochrana ekosystému

Pôda je sieť živých organizmov, minerálov a živín. Nadmerné obrábanie, chemické látky, ale tiež nesprávne polievanie v nej môžu spôsobiť mnohé problémy. Keď polievate záhradu hadicou, necháte do pôdy vsakovať príliš veľa vody. Výsledkom môže byť podmočená zem, erózia či odkysličovanie pôdy. Väčší odtok vody tiež spôsobí, že sa z pôdy vymývajú živiny. Zavlažovacie systémy na rozdiel od hadice produkujú menšie kvapôčky v primeranom množstve.

„Správne množstvo vody zabezpečí dostatočnú výživu koreňov, a zároveň nespôsobí podmočenie pôdy. Systém pracuje predovšetkým v noci alebo skoro ráno, kedy sú hodnoty výparu najnižšie. Pri polievaní je dôležité, aby sa voda neliala priamo na kvety a listy, čo by mohlo spôsobiť plesne alebo iné problémy. Automatické záhradné postrekovače sa hodia na zavlažovanie trávnikov, a kvapôčková metóda je najlepšou voľbou pre kvetinové záhony či úžitkové záhrady,“ radí David Benda.

zah-vysadba Čítajte aj Delíme, rozmnožujeme, zakoreňujeme

Prevencia nerovnomerného polievania

Starostlivo navrhnutý zavlažovací systém zaistí, že voda bude smerovať tam, kde je to potrebné. Okrem zníženia nákladov tak zabránite nerovnomernému polievaniu.

„Najčastejším problémom nejednej záhrady sú buriny, ktoré odoberajú vlhkosť z pôdy. Inštaláciou automatického zavlažovania zaistíte, že voda bude rovnomerne distribuovaná na správne miesto. Cieleným zalievaním tak znížite rast burín, a zabezpečíte zdravý rast okrasných či úžitkových rastlín,“ dodáva odborník.

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #záhrada #zavlažovanie #trávnik #polievanie #automatická závlaha
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december