Trávnik po lete: zachraňovať alebo rovno vymeniť?

Celé týždne zaťažovaná trávnatá plocha v septembri už často pripomína miesto spustošené nájazdom divých koní. Spálené fľaky od psieho močenia, od slnka, udupané a zodraté časti, rôzne plešiny, vyjazdené pásy... dôvodov, pre ktoré musíme po lete obnovovať trávnatú plochu, je hneď niekoľko. Čo treba v tomto období urobiť a ako postupovať?

10.09.2021 06:00
trávnik Foto:
debata

Na úvod obnovy trávnika po lete treba určiť rozsah jeho poškodení. Ak je neopatrným zachádzaním poškodená viac než polovica celkovej trávnatej plochy, tak je najrozumnejším riešením tento nekvalitný trávnik úplne zrušiť a založiť nový. Razantná, ale účinná metóda spočíva v tom, že doslova zlúpneme celú zničenú časť – približne do hĺbky pätnásť centimetrov. Odkrytú vrstvu zeminy kultivujeme a zbavíme kameňov. Následne navezieme novú, čistú ornicu alebo kvalitnú zeminu. Po vyrovnaní a prekyprení do nej zasejeme trávové semeno a na záver povrch spevníme valcom.

škodcovia trávnika Čítajte aj Nepriatelia trávnika útočia zo zeme aj zo vzduchu

Ako postupovať pri lokálnych poškodeniach

Ak je poškodenie trávnika iba čiastočné, teda na určitých miestach máte vypálené žlté fľaky, prípadne udupané plochy či od auta vyjazdené pruhy, stačí obdobnú metódu aplikovať iba na konkrétne zničené plôšky. To v praxi znamená, že si vezmete do ruky malý rýľ či tupý záhradný nôž a jednoducho zničené plochy vydlabávate. Staré putuje do kompostu a nové vytvoríme opäť vysypaním novej zeminy či ornice, kyprením, zarovnaním a následným siatím trávového semena, valcovaním a potom už len pravidelným polievaním do momentu, kým sa tráva ujme.

Čo s trávou ďalej po sejbe

Trávové semeno, ktoré vysejeme teraz, by malo vzísť v priebehu dvoch alebo troch týždňov. Keď nová tráva vzíde, snažíme sa už po nej nešliapať, ideálne až do jari. V chladných oblastiach radšej počkáme so sejbou až do apríla. Keď je trávnik vysiaty na konci leta vysoký približne päť centimetrov, kosíme ho na výšku dvoch centimetrov. Keď sa už rast trávy spomalí, pokosíme trávnik na výšku dva a pol centimetra (pri okrasnom trávniku) alebo na tri centimetre (pri obyčajnom trávniku). Potom už trávnik nekosíme až do konca roka.

trávnik Čítajte aj Huby na trávniku nie sú dôvodom pre radosť

Tráva aj pôda potrebujú dýchať

Pokiaľ sme trávnik neprerezávali plytko a často na jar, treba to urobiť práve teraz. Odstránime tak ešte pred koncom sezóny mach aj starú trávu. Ešte pred týmto zásahom ošetríme trávnik prípravkom proti machu. Prácu pri prerezávaní nám výrazne uľahčí motorový prerezávač. Ak sa má kondícia trávnika do budúceho roka výrazne zlepšiť, je tiež potrebné prevzdušniť celý povrch. Pôda sa uvoľní, bude lepšie prijímať vodu a spomalí sa rast machu. Malé trávniky môžeme prevzdušniť aj vidlami, na väčšie plochy je už potrebný prevzdušňovač.

Prihnojiť áno, ale opatrne

Prihnojovanie trávnika na jeseň nie je nevyhnutné ani žiaduce. Dávka dusíkatého hnojiva by mohla zapríčiniť, že tráva bude náchylnejšia na napadnutie chorobami, pretože dusík by podporil neskorý rast. Pokiaľ sme trávnik prerezali a prevzdušnili, no aj tak je v zlej kondícii, aplikovať môžeme jesenné hnojivo na zlepšenie stavu koreňov. Dajú sa kúpiť aj jesenné hnojivá kombinované s prípravkom proti burinám.

mach Čítajte aj Ako vyhrať boj s machom

Plešiny a lysiny – ako ich opäť zatrávniť

Holé miesta v trávniku môžu byť dôsledkom horúčav a nedostatočného polievania, keď trávnik na niektorých miestach vyschne. Na konci leta môže byť jednoducho aj vydratý. Ďalšou častou príčinou je močenie domácich zvierat – psov a mačiek. Trávnik môžeme dosiať alebo vyrezať mačinu s lysinou a nahradiť ju rovnakým kusom vykopaným v menej nápadnom kúte záhrady. Najlepší čas na tento zásah je práve teraz na jeseň, pretože nová mačina sa rýchlo uchytí a zrastie s trávnikom. Samozrejme, vyrezaním mačiny vznikne holé miesto inde, tam doplníme zeminu a nanovo miesto osejeme.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #leto #pôda #trávnik #sejba #prevzdušňovanie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december