Výrobcovia v rámci podpory jej používania argumentujú tým, že je spoľahlivo priepustná pre vodu a vzduch. V skutočnosti však netkaná nastielacia textília vôbec nie je šetrná k pôde ani k rastlinám. Skôr naopak. Čoraz viac profesionálnych záhradníkov a odborníkov zaoberajúcich sa pôdou potvrdzuje, že môže byť pre záhradu doslova toxická.
Burinu nezastaví
Netkaná nastielacia textília je vyrobená z polypropylénových vlákien, ktoré sú 100-percentným ropným produktom. Prekvapivé, však? A ak ste si doteraz mysleli, že spoľahlivo zabráni rastu buriny, nie je to pravda. Trváce buriny sú naozaj veľmi životaschopné rastliny. Veď si len všimnite, ako dokážu doslova preraziť cez asfaltový chodník. Ešte stále ste presvedčení o tom, že ich nejaká textília zastaví? Mnohým semenám dokonca stačí, že ich vietor prenesie na vlhký povrch textílie a bez problémov vyklíčia. Odburiňovanie vás neminie a navyše sa častokrát stáva, že silnejšie korene sa na textíliu tak prichytia, že rastlinu vytrhnete aj s jej časťou.

Na kôre ani inom nastielacom materiáli neušetríte
Možno vám niekto tvrdil, že ak použijete textíliu, ušetríte na množstve nastielacej kôry, ktorú potom okolo rastlín rozhodíte v tenšej vrstve – len tak pre efekt. Ani toto však nie je celkom pravda. Kôra je dôležitým prírodným materiálom, ktorý sa postupne rozkladá a dodáva pôde organickú hmotu a iné látky, ktoré podporujú užitočné mikroorganizmy. Použitím textílie sa o túto jej cennú výhodu pripravíte. Samozrejme, toto isté platí aj pri použití ďalších organických nastielacích materiáloch, ktoré svojím rozkladom prispievajú k zlepšovaniu kvality pôdy.

Málo kyslíka, veľký problém
Textília síce vzduch prvotne prepúšťa, no jeho výmenu výrazne obmedzuje. Pôda pod ňou sa často zhutní, premočí a chýba jej kyslík, čo je pre rastliny veľmi nezdravé. Dokonca aj užitočné pôdne mikroorganizmy potrebujú kyslík. Navyše, v dôsledku obmedzenia výmeny vzduchu a zníženého vyparovania dochádza k nežiaducim anaeróbnym procesom. A ani aká-taká deklarovaná priepustnosť textílie nie je trvalá. Čiastočky pôdy ju postupne zo spodnej strany úplne zalepia. Korene rastlín a drobné pôdne živočíchy tak definitívne prídu aj o to malé množstvo kyslíka, ktoré sa k nim dovtedy dostávalo.
Smrteľná pre pôdne živočíchy
Ďalším významným negatívnym vplyvom používania nastielacej textílie je znižovanie populácie pôdnej fauny, najmä dážďoviek a saprofytických organizmov. Pritom ide o veľmi dôležitú súčasť zdravej pôdy, – zúrodňujú ju aj vo väčších hĺbkach. Dážďovky sa tiež podieľajú na tvorbe humusu a pôdu prevzdušňujú ju. Textília bráni ich pohybu a schopnosti vykonávať tieto dôležité úlohy.

Zhoršuje schopnosť trvaliek vytvoriť zapojený porast
Jednoducho povedané, textília im bráni rozrastať sa, tvoriť bohaté trsy a postupne zahustiť plochu záhona. Mnohé okrasné druhy totiž nie sú také priebojné ako trváce buriny a mladé výhonky sa cez textíliu dokážu pretlačiť. A hoci mnohí pri ich použití počítajú s tým, že textílie im pomôžu mať krajšie a upravenejšie okrasné záhony, opak je pravdou. Prvé dva-tri roky možno budete spokojní, no problémy na vás doslova čakajú pod povrchom.

Existujú rozumnejšie náhrady
Ak si stále myslíte, že predsa len potrebujete nejakú formu nastielacej „textílie“, siahnite po prirodzene rozložiteľných a prírode blízkych možnostiach. Existujú textílie na báze škrobu schválené pre ekologické poľnohospodárstvo. Spĺňajú všetky požiadavky na priepustnosť a kontrolu buriny, ale postupne sa rozkladajú na menšie kúsky, ktoré sa prirodzene vstrebávajú do pôdy, pričom ju nepoškodzujú. Vydržia teda do času, kým sa trvalky na záhonoch dostatočne nezakorenia, nezačnú intenzívne rásť a vypĺňať voľný priestor medzi sebou. Potom postupne zmiznú bez toho, aby po nich zostali nevzhľadné a pre prírodu škodlivé rezíduá.
Prírode bližšími alternatívami netkanej textílie sú nefarbené kartóny, rohože z juty, slamy alebo kokosových vlákien.
