Na tieto tmavomodré guľôčky sa častokrát zabúda. Možno preto, že v čase, kedy sa najviac pohybujeme v prírode a kocháme sa krásou farebnej jesene, sú ešte tvrdé a trpké. Keď teploty klesnú k nule, na túlanie sa mrazivou krajinou má náladu len málokto. Plody slivky trnkovej (Prunus spinosa) však za to stoja. V priemere jeden a pol centimetra veľké guľaté modročierne kôstkovice s typickým sivastým voskovým povlakom sú totiž bohatým zdrojom vitamínu C. Na sušenie je vhodné, stihnúť zber ešte pred príchodom silnejších mrazov. V podstate pre ne platia rovnaké pravidlá ako pre šípky.
Čítajte viac Šípky: Kedy ich zberať, ako pripraviť čaj, aby z neho nebola len „mŕtva“ voda a likér, ktorý vás vynesie do nebiesLiečivé sú aj kvety
Slivky trnkové rozkvitajú už v marci až apríli, pričom sa biele a príjemne voňajúce kvety objavujú ešte pred vypučaním listov. Na sušenie pri teplote do 40 °C (aby nezhnedli) sa zberajú za suchého počasia.
Základná zložka močopudných čajov
Trnka, a to tak jej plody ako aj kvety pomáha pri chorobách močových ciest. Pôsobí ako mierne preháňadlo, takže uvoľňuje zápchu a upravuje látkovú premenu. Čerstvé, ale i sušené plody sa využívajú pri hemoroidoch aj zápaloch ústnej dutiny. Čaj z trniek má príjemnú chuť a môžete ho popíjať ako prevenciu zdravotných problémov.
Čajová zmes vhodná ako doplnok liečby obezity
Dve lyžice sušených a rozdrvených trniek varte 20 minúť v jednom litri vody. Pridajte dve lyžice trnkových kvetov a rovnaké dve lyžice sušenej prasličky. Nechajte 15 minút lúhovať, preceďte a popíjajte.
Ker vhodný do záhrad
Ak sa vám nechce hľadať trnky v prírode, šľachtené odrody si môžete vysadiť. Ide o naozaj krásnu drevinu so skorým jarným a hlavne bohatým kvitnutím. Navyše, plody takýchto krov sú oveľa väčšie ako v prípade divo rastúceho druhu. Trnka slivková, napríklad odroda ‘Brilliant’ nemá zvláštne nároky. Stačí jej slnečné stanovište a pestuje sa ako voľne rastúci ker. Výpestky treba na trhu trochu hľadať, no ak sa pre túto drevinu rozhodnete, určite neoľutujete.
Elixír nielen na problémy s trávením
Budete potrebovať: 100 g čerstvých plodov slivky trnkovej • 700 ml pálenky • dostatočne veľký zaváraninový pohár • 2 polievkové lyžice medu
Čerstvé plody rozpučte a spolu s kôstkami dajte do pohára. Zalejte pálenkou a mesiac pri občasnom pretrepaní na tmavom mieste lúhujte. Preceďte, pridajte med, dobre zamiešajte a denne užívajte 1 polievkovú lyžicu.
Tento elixír je vhodný na úpravu trávenia a metabolizmu, mierni zápalové reakcie pri bolestiach žalúdka, posilňuje imunitný systém, pri rekonvalescencii podporuje proces výstavby organizmu, pomáha pri nechutenstve a tiež je veľmi vhodný pri zvýšenej psychickej záťaži. Starším ľuďom dodá energiu a obnoví vitalitu.