Prečo zimný šalát? Hlavne kvôli odolnosť proti chladu. Valeriánka je jedna z mála zelenín, ktorú môžete na voľné hriadky vysiať naozaj neskoro, takmer na sklonku zimy a ona ešte stihne vyrásť. Listy sa dajú zberať doslova spod snehu. Vybrať si však treba správnu odrodu – mrazuvzdornú a dostatočne odolnú proti múčnatke, ktorá môže rastliny potrápiť hlavne počas vlhkej jesene. Skúste sa v záhradkárstve spýtať na osivo odrôd ‘Vit’, ‘Gala’ alebo ‘Large Leaved’. Ak budete valeriánku vysievať na prezimovanie, v prípade holomrazov treba rastliny chrániť netkanou textíliou.
Nešľachtenú formu valeriánky poľnej môžete nájsť počas prechádzok v prírode. Hlavne v teplejších oblastiach nížin a pahorkatín rastie na úhoroch a násypoch.
Krátke dni jej pristanú
Valeriánka je dlhodenná rastlina, preto z neskorých jarných výsevov často vybieha do kvetu. Naozaj je preto ideálna na veľmi skoré jarné, alebo jesenné vysievanie. Pri sejbe do pestovateľských nádob si ju však môžete dopestovať pokojne aj v januári. Rastliny na okennom parapete rýchlo vyklíčia a asi 10-centimetrové lístky môžete zberať ako pri pestovaní listovej zeleniny systémom baby leaf , teda opakovane v prípade, že neporušíte srdiečko. Ak máte k dispozícii zasklený balkón, lodžiu, prípadne na záhrade skleník alebo parenisko, aj toto sú ideálne podmienky na aktuálne pestovanie valeriánky poľnej.
Pravidelnou konzumáciou valeriánky:
- zvýšite odolnosť proti stresu,
- zlepšíte koncentráciu,
- posilníte srdce,
- aktivujete bunkový metabolizmus,
- posilníte imunitný systém,
- podporíte krvotvorbu.
Táto listová zelenina je cenená pre množstvo horčíka, vápnika, železa, vyniká obsahom provitamínu A, vitamínu B aj C. Dieteticky je hodnotnejšia ako v zime rýchlený šalát hlávkový aj listový.