Dopestujete ich bez potreby ochranných postrekov proti obávanej plesni zemiakovej (Phytophthora infestans), ktorá rastliny neskolí hneď v druhej polovici leta.

Úroda bude aj na voľných hriadke prirodzene dozrievať až do prvých mrazov. Viem to, lebo tieto odrody budem pestovať už tretiu sezónu a nedám na ne dopustiť. Zvládli aj skúšku ohňom – vysadenie hneď vedľa zemiakov, ktoré tiež neboli chemicky ošetrované. No a na rozdiel od nich to rajčiny krásne zvládli. Ak teda z rôznych príčin odmietate používanie chemických ochranných postrekov, skôr než na „babské rady“ stavte na rezistentné odrody. To, že plesni zemiakovej dokážu odolávať urputnejšie a dlhší čas než klasické odrody je dané geneticky. Majú to v sebe zakódované tak, ako my množstvo rôznych „vecí“ v našom DNA. „Múdre“ reči o GMO (genetickej manipulácii) teda nie sú na mieste. V prípade rajčín odolných proti plesni ide o klasické šľachtenie.

Plody zostanú zdravé
Odrody aktuálne dostupné na našom trhu nie sú absolútne odolné, ale vydržia veľa. Šľachtenie však rýchlo napredujete a určite sa časom dočkáme aj oveľa spoľahlivejších rajčín. Každopádne, v porovnaní s klasickými odrodami sú tieto oveľa odolnejšie – aj pri naozaj silnom tlaku patogéna býva poškodených v priemere len 10 percent plochy listov, z ktorých sa choroba navyše ďalej nešíri. Oveľa dôležitejší je však fakt, že v prípade rezistentných odrôd pleseň zemiaková nikdy nenapáda plody, čím neznehodnocuje a neznižuje úrodu. Rastliny aj naďalej pokračujú vo vegetácii, prirastajú , nasadzujú kvety a prinášajú ďalšie a ďalšie plody.


Ako to funguje?
Klasické odrody rajčín v sebe nemajú žiadne gény rezistencie proti plesni a celkovo je ich genetický základ veľmi malý. Napriek tomu sa vedcom v nekonečných množstvách vzoriek podarilo v druhu Solanum pimpinellifolium (pestuje sa ako takzvaná divá rajčina), nájsť tri dominantné gény rezistencie proti plesni zemiakovej. Po ich úspešnom prenesení do rajčiaka jedlého (S. lycopersicum) postupne vedci vyšľachtili jeho rezistentné odrody. Rastliny s génom rezistencie proti plesni zemiakovej sa bránia tak, že napadnuté bunky odumrú, čím zabránia patogénu v raste a v ďalšom šírení sa.
