Samozrejme, ak ste nestihli niektoré z jesenných upratovacích prác, nič vám v nich nebráni. No túžbe pustiť sa do obrábania hriadok zatiaľ odolajte. Len tak sedieť „za pecou“ však nemusíte.
1. Plánujte rozvrhnutie hriadok
Pri rozhodovaní, kde ktorý druh zeleniny vysejete či vysadíte, musíte vziať do úvahy niekoľko dôležitých zásad striedania plodín. Najdôležitejšia je, že na tom istom mieste nepestujete rovnaké druhy zeleniny ako v predchádzajúcom roku, ale zachovávate medzi nimi viacročné odstupy. Ďalej by ste mali vedieť, že podľa nárokov na množstvo živín sa zelenina rozdeľuje do niekoľkých skupín. Ak je to pre vás novinka, alebo si potrebujete osviežiť pamäť, túto problematiku sme prehľadne zhrnuli v článku o tom, ako striedať zeleninu v osevnom postupe.
Určite sa zamýšľate aj nad pestovaním trvácich zelenín, ako je rebarbora, topinambur, chren, možno dokonca nad vysadením špargle. Keďže tieto druhy na jednom mieste zostávajú niekoľko rokov, vyžadujú dôkladnú prípravu pôdy s výdatným hnojením organickými aj priemyselnými hnojivami. Zvyčajne sa pestujú na osobitnom záhone, ktorý sa do systému striedania plodín nezaraďuje.
Čítajte viac Zelenina výborná nielen pre cukrovkárov: Zberať sa dá neuveriteľných 7 mesiacov. Bola tu už 200 rokov pred zemiakmiNáš tip na prehľadné plánovanie
Keďže sa striedanie plodín každoročne opakuje podľa stanoveného pestovateľského kľúča, veľmi praktické je, založiť si na tento účel zošit. V ňom si každý rok načrtnete zeleninovú záhradu (hriadky) na jednu dvojstranu a získate tak skvelý prehľad nielen o budúcnosti, ale aj o pestovaní v predošlých rokoch. Ľahko tak zhodnotíte prípadné neúspechy a tiež to, čo sa vám naozaj podarilo. Rovnaké prehľady sa dajú vytvoriť v počítači v rámci programu Excel, alebo ich môžete mať poruke naozaj vždy (aj v mobilnom telefóne), ak využijete napríklad službu Google tabuliek.
2. Spravte inventúru osív a nákupné zoznamy
Kým záhrada „spí“, treba skontrolovať zásobu uskladnených osív. Podľa už premysleného výsadbového plánu viete, osivá akých zelením budete v nadchádzajúcej sezóne potrebovať. Zvyšky tých, čo vám zostali z minulých sezón skontrolujte, pričom sa zamerajte na dátum lehoty použiteľnosti (odporúčanej spotreby). Do tohto termínu vám producent osiva garantuje jeho kvalitu, teda napríklad klíčivosť. Nie vždy však treba semená niekoľko mesiacov po tejto lehote vyhodiť.
Veľa záleží na tom, ako ste ich skladovali, a tiež o ktoré zeleninové druhy ide. Tak napríklad uhorky, cukety, tekvice, rajčiny si dobrú klíčivosť uchovajú 10 i viac rokov (samozrejme, pri vhodnom uskladnení). Najrýchlejšie ju stráca cibuľová zeleniny, no i tak ide o 2 až 4 roky. Ak však chcete pestovať paštrnák, osivo si radšej každý rok zaobstarajte nové. Osivá, ktoré vám chýbajú nakupujte u osvedčených predajcov a všímajte si napríklad i to, či je na vrecúšku uvedené číslo rastlinnolekárskeho pasu.
3. Zájdite do skleníka, skompletizujte výsevné nádoby
Svoju pozornosť v tomto období smerujte aj na kryté priestory, v ktorých pestujete zeleninu – na skleníky a pareniská. Tie sú počas vegetačného obdobia vystavené množstvu škodlivých činiteľov, ktoré môžu prezimovať do budúceho roka. Rastlinné škodce a zárodky chorôb zostávajú v pôde, v štrbinách, na povrchu stien či konštrukcie. Ideálne je, ak skleník na novú sezónu pripravíte už koncom jesene, no aktuálna zima bez mrazu umožňuje, umyť ho i teraz.
Čítajte viac Pripravte skleník na zimu: Poradíme vám, ako sa postarať o pôdu, čím dezinfikovať a kedy vápniťRovnako si skontrolujte a vyčistite výsevné misky, zakoreňovače, prípadne menšie kvetináče alebo tégliky od jogurtov, ak tieto používate na predpestovanie priesad zeleniny a letničiek. Zvážte, či sú všetky v dostatočne kvalitnom stave, aby zvládli novú sezónu, dokúpte chýbajúce. Tiež si nezabudnite skontrolovať zásoby výsevných substrátov, nájdite menovky, pikírovacie kolíky. Všetko, čo v prvých týždňoch novej sezóny budete potrebovať, si uložte na jedno miesto.
Čítajte viac Pôda a substrát: Viete, aký je medzi nimi zásadný rozdiel? Plus tipy, ako si poradiť s nie úplne ideálnou pôdou v záhrade4. Skontrolujte a opravte náradie
Pred začiatkom pestovateľskej sezóny je potrebné venovať dostatočnú pozornosť aj náradiu, s ktorým budete pracovať. Veríme, že ho dôkladne čistíte od zvyškov zeminy a rastlín po každom použití, no teraz treba urobiť viac. Takáto príprava je dôležitá, aby náradie optimálne fungovalo a uľahčovalo vám prácu. Zároveň sa predlžuje jeho životnosť.
Po inventarizácii náradia vyradené kusy doplňte novými. Naostrite nože kosačky, kosy, nožnice, nezabudnite na doplnenie lanka (struny) do krovinorezu a pohonné látky pre motorové stroje. Overte funkčnosť a odstráňte, alebo si dajte profesionálne opraviť prípadné chyby.