Ich používanie siaha až do čias Hippokrata, dokonca boli zahrnuté v európskych a amerických liekopisoch ako dôležitý ľudový liek.
Odkiaľ pochádzajú?
Použitie oxymelov možno vysledovať až do starovekého Grécka, kde ich predpisovali lekári ako Hippokrates na širokú škálu ochorení. Využívanie oxymelov sa čoskoro rozšírilo do susedných kultúr – perzskej, tureckej, arabskej. V priebehu histórie boli oxymely súčasťou rôznych liekopisov ako dôležité ľudové lieky a teraz si opäť získavajú obľubu medzi ľuďmi využívajúcimi liečivú silu bylín.
Čítajte aj Pomôže pri zápaloch, prelieči trávenie, detoxikuje organizmus: Geniálna letnička, ktorú využijete do posledného kúsočkaČo obsahujú?
Vo svojej najzákladnejšej podobe je to zmes kvalitného medu a octu, v ktorom sa najskôr lúhovali bylinky s konkrétnymi liečivými účinkami. Kombináciou týchto ingrediencií vznikne sirupovité, veľmi chutné tonikum plné zdraviu prospešných látok.
Dvomi hlavnými zložkami oxymelu je teda med a ocot, predovšetkým nefiltrovaný jablčný pre vysoký obsah kyseliny octovej a prítomnosť reťazcov bielkovín, enzýmov a prospešných baktérií podobných tým, ktoré sa nachádzajú vo fermentovanom čaji kombucha. Jablčný ocot sa spája s radom zdravotných výhod, vrátane podpory zdravej hladiny cukru v krvi, trávenia a zdravého črevného mikrobiómu.
Rovnako kvalitný med sa po stáročia používa ako prírodný liek na rôzne neduhy. Je známy svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami, ako aj schopnosťou tíšiť bolesti hrdla a podporovať imunitný systém. Pri výbere medu pre oxymel stavte na kvalitný produkt od zodpovedného včelára.
Na výrobu fialkového oxymelu budete potrebovať:
- 1 šálku fialkových kvetov
- 1 šálku jablčného octu
- 1/4 až 1 šálku medu (podľa chuti)
Vychutnajte si ho po lyžičkách podľa potreby alebo ho rozrieďte vo vode a získajte upokojujúci nápoj. Fialkový oxymel sa dá použiť aj ako základ pre šalátové dresingy.