Nechajte ich aj naďalej v záhrade a berte podľa potreby. Dostanete chuť na pórovú polievku? Žiadny problém. V polovici decembra vyjdete do záhrady a jednoducho si krásny zdravý pór vyrýľujete. Samozrejme, komplikáciou môže byť trvalo zamrznutá pôda, prípadne bohatá nádielka snehu, no povedzme si úprimne, aká je pravdepodobnosť, že sa ozaj počas celej zimy nevyskytne ani jediný slnečný deň, počas ktorého pôda v záhrade aspoň na pár hodín nepovolí? Minimálne južnejšie oblasti Slovenska sa na zimný zber otužilej zeleniny môžu bez problémov spoľahnúť.
Trikrát iný kel
Kely sú odolnou zimnou klasikou. Ak napríklad úrodu kelu ružičkového nestihnete spracovať do príchodu zimy, bez obáv môžete rastliny nechať na hriadke. Znesú mráz až do –17 °C. Guľaté ružičky dokonca po miernom premrznutí získajú ešte lepšiu chuť. Skvelé je, že ak sú menšie a čerstvé, stačí ich pred konzumáciou zaliať horúcou vodou alebo krátko podusiť v pare. Zachovajú si tak všetky vitamíny a iné, telu prospešné látky.
Podobne otužilý je aj kel kučeravý, dokonca sa niekedy označuje ako kučeravá zimná kapusta. Jeho výhodou je postupný zber listov odspodu rastliny smerom k vrcholu. I keď rastlina pri silnejšom a dlhšie trvajúcom mraze namrzne, listy môžete aj naďalej využívať. Stačí, ak so zberom počkáte, kým mráz pominie, a kel namrznutie takzvane vydýcha. Aj tu platí, že mierny mráz podporí jeho príjemnú sladkastú chuť. Listy sa dajú spracúvať podobne ako špenát, no výborné sú aj na prípravu zeleninových čipsov.
Rovnako otužilý, no o niečo menej pestovaný je kel hlávkový. Možno preto, že sa nedá využiť na mliečne kvasenie, ako jeho príbuzná kapusta hlávková a jeho využitie v kuchyni je trochu obmedzené. Napriek tomu aspoň zopár rastlín na záhradu patrí a neskoré odrody (napríklad ‘Arkta’) dokonca môžete vysadiť ešte aj v jeseni. Vo voľnej pôde prezimujú a na jar budete zberať čerstvú úrodu. Mrazuvzdorné by mali byť až do –15 °C, no v tomto prípade je dobré rastliny zo všetkých strán prihrnúť pôdou, aby ich nevyvrátil ťažký sneh.
Lahodný pór
Mrazivému zimnému počasiu bez problémov odolá aj pór zimný (napríklad odrody ‘Titus’ a ‘Elefant). Botanicky ide o mrazuvzdornú dvojročnú rastlinu, teda sa nemusíte báť, nechať ju na hriadke. Pór ďalej porastie aj na jar budúceho roka, pričom bude dorastať a mohutnieť. Stvoly zimných odrôd sú kratšie ako letných, preto na prihŕňanie pôdou (bielenie) nereagujú tak výrazne, ale sú o to hrubšie.
Koreňová zelenina
V prípade, že nemáte na pozemku výrazné problémy s výskytom hlodavcov, prezimovať na hriadkach môžete aj niektoré druhy koreňovej zeleniny. Z tejto skupiny je dostatočne mrazuvzdorný paštrnák, pri ktorom sa naozaj netreba obávať poškodenia ani v chladnejších lokalitách. Ak teda nemáte miesto alebo pivnicu vhodnú na zimné uskladnenie koreňovej zeleniny, nechajte úrodu radšej na hriadke a zberajte postupne podľa potreby. V prípade holomrazov sa odporúča prekrytie porastu netkanou textíliou.
Čítajte viac Zlepší trávenie, upraví krvný obeh, je sladší než mrkva, zimu prečká na hriadke a s prehľadom nahradí náročný petržlenNa kvalitnej hlinito-piesočnatej pôde sa vám bez ujmy podarí prezimovať aj koreňový petržlen. Jeho príbuzný petržlen vňaťový je tiež skvelým adeptom na zimné pestovanie a celoročné nepretržité využívanie.
Čítajte viac Takto sa nám vždy podarí dopestovať výstavný petržlen a mrkvu: Spoľahlivo klíčia, rovnomerne rastú a máme ich skôr, než susediaV teplejších oblastiach je možné na hriadkach prezimovať aj neskoré odrody mrkvy, no vyžaduje to istú ochranu vhodnou nástielkou. V prípade miernej zimy takto mrkva bez ujmy vydrží na postupný zber priamo z hriadky.
Cibuľa zimná
Rastlina je mrazuvzdorná, takže listy sú zelené počas celého roka a vhodné na konzumáciu. Vykopať si však môžete podzemné cibuľky a využívať ich rovnako, ako cibuľu kuchynskú. Majú jemnejšiu chuť. Cíby sú chrumkavé, krehké a šťavnaté.
Čítajte viac Túto cibuľu neskolí mráz a vyhrabete ju aj spod snehu: Doprajte si čerstvé cíbiky v treskúcej zime a počas leta skrášlite záhonMangold
Aj táto skvelá náhrada špenátu môže zimu prečkať na hriadke. Listy udržíte pri živote nakopcovaním rastliny a prekrytím netkanou textíliou až do príchodu silnejších mrazov. Potom už tlaku zimy neodolajú – mráz ich spáli, ale srdiečko rastliny zostane chránené a na jar mangold s prvými lúčmi hrejivého slnka veľmi rýchlo (už v marci) opäť vypučí.